Ekoinformacje
Zgodnie z Art. 29 Ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej z późniejszymi zmianami (Dz.U.01.63.639), WFOŚiGW w Katowicach przekazał gminom środki finansowe z tytułu opłat produktowych, które otrzymał z NFOŚiGW. Rozdział środków finansowych na poszczególne gminy jest proporcjonalny do ilości odpadów opakowaniowych przekazanych do odzysku i recyklingu. Łączna kwota środków finansowych z tytułu opłat produktowych i narosłych odsetek (dane z czerwca) wynosiła 652 131,78 zł.
Trwa miejska akcja selektywnej zbiórki baterii w Raciborzu. Można je wrzucać do pojemników ustawionych obok punktów segregacyjnych. Chodzi wyłącznie o zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe stosowane przy urządzeniach gospodarstwa domowego. Baterie zawierają szereg substancji i pierwiastków chemicznych - metali ciężkich - nieobojętnych dla środowiska. Pojemniki ustawiono przy ulicach: Bosackiej 8, Chełmońskiego 20, Dąbrowskiego, Kossaka 25, Ludwika, Mickiewicza 7, Rudzkiej 24, Rudzkiej 55 a - d, Rynek 5, Słowackiego 32 i 44 oraz Wojska Polskiego 7. Umieszczono je również przy każdej szkole podstawowej i gimnazjum.
Magistrat prowadzi w dzielnicach sondaż w formie ankiet na temat zainteresowania programem ograniczania niskiej emisji. Dotyczy on wymiany wyeksploatowanych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła spełniające wymogi bhp i ochrony środowiska. Udział w programie może oznaczać dla modernizującego ogrzewanie sfinansowanie nawet 70% kosztów inwestycji. Ankieta zawiera pytania o aktualnie posiadane piece, kotłownie itp., ich wiek, dane obiektu i formę własnego wkładu finansowego w przedsięwzięcie (jednorazowa lub ratalna wpłata).