Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (694) Data wydania: 02.08.05

Kanał jak lochy

Robotnicy myśleli, że to jakieś tajne lochy. Tymczasem natrafili na świetnie zachowany fragment kanału Psinki, która płynęła niegdyś przez Racibórz.
Jak porządnie go wykonano – zachwyca się archeolog Krystyna Kozłowska z raciborskiego Muzeum, która pełnił nadzór nad pracami przy budowie marketu tuż koło stacji BP naprzeciwko cmentarza żołnierzy radzieckich.
 
Koparka natrafiła najpierw na betonowe sklepienie, a potem na urwisko. Chwilę potem oczom robotników ukazał się szeroki kanał. Na jego dnie popękana, wilgotna glina. Krajobraz podobny do wyschniętych  w czasie suszy jezior. Jeszcze pojawia się tu woda – dodaje K. Kozłowska.
 
Nic dziwnego. Natrafiono przecież na fragment podziemnego koryta Psinki, którą pamiętają jeszcze starsi mieszkańcy Raciborza. Sposób wykonania budzi zachwyt budowlańców. Ściany wyłożone równo położoną czerwoną cegłą. Mogły tędy płynąć ogromne ilości wody. Wysoki człowiek może tu chodzić bez pochylania głowy.
 
Psinka to kanał, który w I połowie XIII w. zbudowali Walonowie i Flamandowie – założyciele Raciborza. Brał swój początek w Bieńkowicach, gdzie łączył się z rzeką Psiną (Cyną). Pierwotnie przecinał śródmieście Raciborza. Potem, już w czasach nowożytnych, koryto wytyczono zachodnimi obrzeżami miasta. Na wysokości ul. Marii Curie-Skłodowskiej kanał przecinał osiedle domków jednorodzinnych między obecnymi ulicami Łunonautów oraz Żwirki i Wigury, dalej biegł równolegle do ulicy Polnej, przecinał ulice Opawską i Ocicką, gdzie dawniej znajdował się most. Następnie koryto przebiegało wzdłuż muru okalającego po stronie zachodniej teren wokół kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa (obecnie jest to deptak), by wreszcie zbliżyć się do śródmieścia, płynąc równolegle do ulicy Warszawskiej. Po przecięciu ulicy Żeromskiego, na rogu ulicy Konopnickiej, Psinka wpływała na teren ogródków działkowych im. J. Matejki (przebieg koryta wytycza istniejąca dziś główna aleja), kierując się dalej w kierunku ulicy Ogrodowej, z którą łączyła się na wysokości ul. Klasztornej, płynąc do ul. Kasprowicza. Koryto wyznaczało dawniej granicę między I LO a zakładem głuchych.
 
Na wysokości Inspektoratu PZU S.A. Psinka przecinała posesję byłego browaru Kaula (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury) a następnie ulicę Stalmacha. Biegnąc za podwórzami domów po nieparzystej stronie dochodziła do ul. ks. Londzina, gdzie przepływała obok, zbudowanego na początku XVII w., klasztoru franciszkanów. Przepływając na północną stronę ul. Londzina, kanał zasilał młyn Domsa. Dalej Psinka płynęła równolegle do obecnej Odrostrady na północnym skraju byłego parku Domsa (dziś teren stacji BP i cmentarza wojsk radzieckich), potem poniżej starego cmentarza starowiejskiego i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, aby dopiero na wysokości ulicy Śląskiej, zasilając jeszcze po drodze stary młyn, wpłynąć do Odry.
 
(waw)