Duże i małe inwestycje
W gminie kładzie się duży nacisk na sprawy związane z ekologią w oparciu o Program Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami.
Ostatnio poszerzono selektywną zbiórkę odpadów o zakup dodatkowych worków do segregacji śmieci. Worki na makulaturę rozdaje obecnie ZGKiM. Postarano się też o specjalne pojemniki na szkło, tworzywo sztuczne itp. Mają być również kupione pojemniki na makulaturę. Gmina chętnie uczestniczy i wspiera akcje typu „Sprzątanie Świata” i „Święto Ziemi” o wymiarze edukacyjnym i praktycznym. Powszechna staje się zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Akcja jest odpowiednio wcześniej nagłaśniana, m.in. przez sołtysów, dzięki czemu mieszkańcy chętnie w niej uczestniczą. Na bieżąco przeprowadza się inwentaryzację azbestowych pokryć dachowych. Sprawa ta była poruszana m.in. na ostatniej sesji Rady Miasta. Gmina finansuje też utylizację zwłok zwierzęcych. Pewną kwotę z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska przeznacza się na likwidację dzikich wysypisk śmieci, które nieustannie się pojawiają w różnych miejscach.
Do większych inwestycji wpływających na ochronę środowiska naturalnego należy wymiana kotłów zwykłych węglowych na ekologiczne w 8 obiektach gminnych, głównie budynkach OSP. Termomodernizacji poddano obiekt ZSOiT w Kuźni Raciborskiej. Polegała na ociepleniu zewnętrznym i wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, dzięki czemu zmniejszyło się zużycie opału a tym samym emisja szkodliwych substancji do środowiska. Przedsięwzięcie dofinansował WFOŚiGW. Gmina przygotowała także koncepcję gospodarki wodno-ściekowej w sprawie odprowadzania ścieków do oczyszczalni w Raciborzu. W tym celu zawarto porozumienie między gminami w 2003 r., podjęto także starania o dofinansowanie ze środków unijnych. Na razie trwają prace nad projektem oraz pozyskiwanie dotacji. Konieczna jest rozbudowa oczyszczalni ścieków w Raciborzu, która realizowana będzie jako I etap przedsięwzięcia. W kolejnych gminy – sygnatariusze porozumienia będą starali się realizować inwestycje na swoich terenach. Rozpoczęcie przedsięwzięcia szacuje się na czerwiec 2006 r., zakończenie – na grudzień 2008 r.
(e.Ż.)