Stosując tynki mozaikowe pamiętajmy o kilku zasadach:
Gdy do otynkowania mamy mocno nasłonecznioną stronę budynku, nie należy wybierać tynków o bardzo ciemnych kolorach. Co prawda nie istnieje groźba wyblaknięcia koloru, jednak mocno nagrzana powierzchnia może ulegać odkształceniom (ciemny kolor sprzyja temu zjawisku).
Ponieważ tynk mozaikowy jest tynkiem żywicznym, więc jego paroprzepuszczalność jest dużo niższa niż, np. tynków mineralnych. Nie należy więc stosować go w miejscach, gdzie w sposób znaczący blokowałby swobodny do tej pory przepływ pary wodnej, lub (co jest bardzo często spotykane) na podłożach nieodpowiednio zabezpieczonych przed niekontrolowanym napływem wilgoci (np. poprzez podciąganie kapilarne wilgoci od strony źle zaizolowanych fundamentów muru).
Pamiętajmy również, żeby od razu zamówić odpowiednią ilość tynku dla danej powierzchni. Warto nawet zamówić o jedno opakowanie więcej, tak aby na danej powierzchni móc nałożyć tynk z jednej partii produkcyjnej. Tynki z różnych partii mogą nieznacznie różnić się między sobą kolorem ziarna.
Nie należy nakładać tynku na zewnątrz na powierzchnie poziome. Stały kontakt ze stojącą wodą opadową spowoduje po pewnym czasie zniszczenie tynku.
Tynki te trzeba odpowiednio przechowywać. Jeśli dopuścimy do ich przegrzania, albo co gorsza – do przemrożenia – to zniszczymy żywicę i czeka nas powtórny zakup.