Razem w bólu i chorobie
W Rybniku powstało Górnośląskie Stowarzyszenie Wspierania Osób Chorych na Nieswoiste Zapalenie Jelit. Jest to pierwsza tego typu organizacja na Śląsku. Przystąpiło już do niej około 300 osób, w tym także z Wodzisławia.
Człowiek chory nie może być pozostawiony sam sobie, powinien mieć zapewnioną opiekę i wsparcie innych ludzi. W Rybniku powstało niedawno pierwsze na Śląsku Stowarzyszenie Wspierania Osób Chorych na Nieswoiste Zapalenie Jelit. Przystąpiło do niego już ponad 300 osób, w tym także z Wodzisławia Śl. Organizację założyła Elżbieta Śmigowska z Rybnika. Rybniczanka sama zmaga się z ciężkimi schorzeniami, pokonała jednak własną słabość i postanowiła pomóc innym ludziom. Ofiarowała własny czas, siły i środki. Jej trud nie poszedł na marne, a wręcz przeciwnie: okazał się ratunkiem dla cierpiących. Po liczbie zgłoszeń do nowo powstałego stowarzyszenia widać, jak bardzo ta inicjatywa była potrzebna i jak wielu ludzi czekało na pomoc w tym zakresie. Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale przez to, czym dzieli się z innymi – mówi pani Elżbieta. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 2 marca. Na pierwszym walnym zebraniu został wybrany zarząd, na którego czele stanęła Elżbieta Śmigowska. Naszym zadaniem jest reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia poprzez kontakt z Ministerstwem Zdrowia, organami lokalnej władzy. Będziemy organizowali i prowadzili edukację wśród chorych poprzez publikacje, doradztwo prawne, prasę, radio i Internet - mówi szefowa stowarzyszenia. Dodaje, że w wielu wypadkach ludzie chorzy na nieswoiste zapalenie jelit są pozostawieni sami sobie. Chorują latami, nie otrzymując znikąd wsparcia w leczeniu. Nie powinno tak się dziać, gdyż jest to schorzenie nieuleczalne, nawracające i często przybierające na sile. Uniemożliwia normalne życie. Tym bardziej ludzie cierpiący na te chorobę powinni być objęci stałą opieką. Trzeba wielu starań, by nie ograniczać życia, lecz by je wzbogacać pozytywnymi doświadczeniami. Stworzyliśmy stowarzyszenie, żeby zadbać o warunki sprzyjające zdrowiu - mówi pani Elżbieta. Dodaje, że celem organizacji jest opieka i pomoc ludziom chorym, reprezentowanie i ochrona ich interesów, dbałość o jakość leczenia poprzez wykreowanie właściwego systemu lecznictwa, w którym opieka lekarska będzie spełniała standardy światowe, a koszty nie będą prowadziły do degradacji materialnej. Chcemy dążyć do przywrócenia właściwej prawnej i społecznej pozycji osób chorych, będziemy również integrować środowisko chorych poprzez właściwe kształtowanie wzajemnych stosunków pomiędzy członkami stowarzyszenia, opartych na równości praw i obowiązków oraz szacunku i koleżeństwie - wyjaśnia Elżbieta Śmigowska.
Nieswoiste zapalenie jelit to grupa przewlekłych, nieuleczalnych schorzeń przewodu pokarmowego, cechujących się samoistnymi remisjami i nawrotami, których etiologia jest niewyjaśniona. Do nieswoistych chorób zapalnych jelit zaliczają się z jednej strony wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a z drugiej - choroba Leśniowskiego-Crohna. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita charakteryzujące się występowaniem biegunki z domieszką krwi. Choroba Crohna może rozwinąć się nagle, objawiając się częstymi, luźnymi, krwistymi wypróżnieniami. Mogą to być również wypróżnienia tylko z domieszką krwi lub wręcz sam śluz z krwią. Niekiedy choroba rozwija się podstępnie w ciągu wielu miesięcy czy lat, a jednym z jej objawów są właśnie nawracające okresy luźnych wypróżnień z domieszką krwi. Bóle brzucha, jeśli występują, mają postać trudnego do powstrzymania, parcia na stolec, które ustępuje po wypróżnieniu. Objawy te doprowadzają do odwodnienia i anemii. Uniemożliwiają normalne życie. Jeśli jesteś chory albo ktoś z twoich bliskich potrzebuje wsparcia i pomocy skontaktuj się ze stowarzyszeniem. Organizacja ma swoją siedzibę przy ulicy M.C. Skłodowskiej 7 w Rybniku (na tyłach ratusza, przy rynku). Czynna jest w każdą sobotę od godziny 12 do 14. Tel. 505 132 288 albo 422 74 49.
Iza Salamon