Nasz bank
Na 105. urodziny raciborski Bank Spółdzielczy zafundował sobie siedzibę, o której wiele tego placówek mogłoby tylko pomarzyć. Instytucja ta szykuje się do dalszych inwestycji, tym razem w rozwój bankowości internetowej.
Na 105. urodzinach Banku Spółdzielczego oraz otwarciu nowej siedziby przy ul. Klasztornej (dawne przychodnie) pojawili się posłowie, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz najważniejsi klienci. Na twarzach malował się zachwyt nad gustownie odnowionymi wnętrzami. Dawny przytułek, w którym do niedawna mieściły się przychodnie, jest liczącym sobie 95 lat zabytkiem. Jego renowacja nie była więc łatwym i tanim zadaniem. Wnętrze, elewacja zewnętrzna i otoczenie budzi dziś podziw. To jeden z najładniej odnowionych w ostatnim czasie raciborskich obiektów zabytkowych. Podczas uroczystego otwarcia został poświęcony przez proboszcza parafii WNMP ks. Gintera Kurowskiego.
Bank Spółdzielczy w Raciborzu to od 1998 r. połączony organizm dawnych samodzielnych banków w: Raciborzu, Krzanowicach, Kietrzu, Kuźni Raciborskiej i Pietrowicach Wielkich. W każdej z tych miejscowości funkcjonują dziś oddziały o pełnym zakresie działalności. Już w 1999 r. spełniał stawiane przez UE docelowe w 2007 r. wymogi kapitałowe dla banków spółdzielczych, wynoszące 1 mln euro.
U progu XXI wieku zarząd BS nakreślił cele strategiczne do 2005 r. Postawiono na: systematyczne zwiększanie kapitałów własnych, umocnienie pozycji na lokalnym raciborskim rynku, w tym poprzez pozyskiwanie dużych instytucjonalnych klientów, modernizację placówek, rozbudowę dotychczasowej centrali lub zakup nowego budynku oraz wdrożenie scentralizowanego systemu informatycznego i poszerzenie usług o bankowość internetową.
Przemawiający podczas otwarcia zaproszeni goście podkreślali, że Bank Spółdzielczy w Raciborzu reprezentuje rodzimy kapitał, a jego rozwój jest dowodem, że bez strategicznych, zagranicznych inwestorów rodzima bankowość może osiągać sukcesy.
Klienci będą mogli korzystać z nowego budynku BS około 20 października.
(waw)