Akademicko o Opawie
Raciborzanie wzięli udział w międzynarodowej konferencji historycznej, którą, 6 października, zorganizował Uniwersytet Śląski w Opawie, tamtejsza Macierz Śląska oraz Urząd Miasta.
Konferencja, rokrocznie nazywana Dzieje Opawy, odbyła się już po raz piąty. Prezentowane są podczas niej referaty dotyczące opawskich dziejów, pisanych przez prelegentów z: Czech, Polski, Niemiec i Austrii. Materiały te są potem drukowane w formie zeszytów naukowych.
Tegoroczna edycja odbyła się w auli rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Przy wypełnionej po brzegi sali wygłoszono aż 23 referaty. Trzy z nich opracowali raciborzanie. Redaktor naczelny tygodnika Nowiny Raciborskie Grzegorz Wawoczny mówił o Opawie i okolicach na podstawie wzmianek z pierwszego rocznika Nowin Raciborskich (1889), Norbert Mika - dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla o Opawie w świetle XVIII-wiecznego diariusza minoryty Juwenalisa Charkiewicza, zaś Jan Cieślak z Zespołu Szkół Mechanicznych na temat zbioru śląskich pieśni ludowych dr. Juliusza Rogera. Referaty Miki i Wawocznego wzbudziły zainteresowanie czeskich naukowców i studentów, głównie ze względu na źródłowy i nowatorski charakter prac. Wśród prelegentów znaleźli się też m.in. prof. Dan Gawrecki i Jaroslav Bakala z Czech oraz prof. Robert Hausmann z Austrii.
(r)