Wieści gminne
KUŹNIA RACIBORSKA
- Burmistrz Ernest Emrich powołał zespół ds. polubownego rozstrzygania sporów w zakresie szkód łowieckich. Gremium tworzą: Ewa Korpecka z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu, Aleksander Jankowski z Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej, Sylwester Larysz - przewodniczący Komisji Rolnictwa i Gospodarki Zasobami Komunalnymi Gminy Rady Miejskiej oraz sołtysi sołectw, gdzie stwierdzono szkodę. Członkowie zespołu uczestniczą w oględzinach w terenie na wniosek stron sporu. Mają też za zadanie nakłonić je do polubownego rozstrzygnięcia co do wysokości wynagrodzenia za szkody.
- Wody Rudy, która malowniczo przepływa przez gminę Kuźnia Raciborska, nadal pozostawiają wiele do życzenia. Próbki do badań pobrane na wysokości Rudy Kozielskiej wykazały, iż są one pozaklasowe - wynika z najnowszego raportu Referatu Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa Starostwa Powiatowego. Powód: przekroczone dopuszczalne stężenia związków biogennych i mineralnych. Stan wód Rudy nie ulega zmianie od wielu lat, mimo że pełni ona ogromną rolę w miejscowym ekosystemie.
- Około 750 osób z 31 parafii diecezji gliwickiej uczestniczyło w pielgrzymce członków Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Rudach. Homilię wygłosił ks. Krystian Piechaczek, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.
KRZYŻANOWICE
- Trwają rozmowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wojewodą śląskim w sprawie sposobu organizacji odpraw granicznych na nowym moście w Chałupkach. Jak się okazuje, nie ma tam ku temu odpowiedniej infrastruktury. Powstał problem, który od wielu miesięcy pozostaje nierozwiązany. Wojewoda optuje za rozwiązaniem tymczasowym, do momentu podpisania przez Polskę układu z Schengen, który znosi kontrolę graniczną wewnątrz UE.
- Kwestia odbioru buraków cukrowych była przedmiotem obrad komisji rolnictwa Rady Gminy. Obecnie rolnicy zwożą buraki we wskazane miejsce na pola, skąd odbierają je ciężkie samochody. Wozy te niestety niszczą drogi polne. Władze gminy chcą, by cukrownia wybrała na składowiska buraków takie miejsca, gdzie dojazd nie spowoduje strat w infrastrukturze. Zadeklarowały również, że pod tym kątem będą też planować inwestycje w modernizację dróg transportu rolniczego.
- Małgorzata Morawiec, uczennica krzyżanowickiego Liceum Ogólnokształcącego otrzymała za bardzo dobre wyniki w nauce stypendium Prezesa Rady Ministrów.
- 27 października odbędzie się sesja Rady Gminy. Tematem głównym obrad będzie ocena działalności Ośrodka Pomocy Społecznej i współpracy z Caritas.
- Odbyła się ostatnia sesja Młodzieżowej Rady Gminy I kadencji. Wkrótce zostaną ogłoszone wybory do miejscowego parlamentu uczniowskiego.
RUDNIK
- Wobec niekorzystnego dla Gminy Rudnik rozstrzygnięcia ogłoszonego przez Starostwo przetargu na prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej (wójt złożył propozycję, by placówka powstała w Szonowicach na bazie tamtejszej szkoły), Rada Gminy przychyliła się do wniosku Parafialnego Towarzystwa Oświatowego w Gamowie i podjęła uchwałę o użyczeniu obiektu zlikwidowanej szkoły na prowadzenie tu szkół niepublicznych.
- Raciborski PKS informuje o zmianie trasy kursów autobusów, które umożliwiają mieszkańcom miejscowości nadodrzańskich komunikację z Rudnikiem. Autobus wyjeżdżający ze Sławikowa o 6.00, w Rudniku jest o godzinie 6.19, a w Raciborzu o 6.30; autobus z Raciborza o 7.40 jest w Rudniku o 7.50 i o 8.05 w Sławikowie; autobus odjeżdżający o 8.30 ze Sławikowa jest w Rudniku o 8.49, a o 9.00 w Raciborzu. PKS planuje zwiększenie liczby kursów przebiegających przez Rudnik oraz zamontowanie dwóch przystanków „na żądanie" przy drodze Brzozówce: jednego przy Czerwięcicach, a drugiego przy osiedlu w Brzeźnicy.
- Rada Gminy przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, obejmujący obszar w granicach terenów rolniczych.
- Gmina otrzymała z funduszy unijnych 7,6 tys. zł na promocję czytelnictwa w swoich bibliotekach.
KORNOWAC
- 24 października odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum w Kornowacu umienia Jana Pawła II. Z tej okazji w miejscowym kościele p.w. św. Bartłomieja odprawiona została uroczysta msza św. Po niej, już w szkole, odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Relacja z imprezy w kolejnym numerze „NR".
#nowastrona#
GORZYCE
- 26 października o godz. 14.00 w hali sportowej w Gorzyczkach odbędą się obchody związane ze stuleciem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
- Gmina już od września przygotowuje się do zimowego utrzymania dróg. Przetarg na prowadzenie akcji zima został już rozstrzygnięty. Gmina została podzielona na osiem rejonów: 1. Turza, 2. Bluszczów, Odra, 3. Gorzyczki, 4. Uchylsko, Olza, 5. Osiny, Bełsznica, 6. Czyżowice, 7. Rogów, 8. Gorzyce, Kolonia Fryderyk. W wyniku przetargu do obsługi poszczególnych rejonów wybrano firmy z terenu gminy Gorzyce. Startujący w przetargu musieli wykazać się posiadaniem odpowiedniego sprzętu - ciągnika, pługa i rozsiewacza. Zostali też zobowiązani do gromadzenia dostatecznej ilości piasku lub żużla do posypywania dróg. Drogi będą posypywane solą z domieszką żużla drobnoziarnistego. Sól zostanie zakupiona przez gminę w drodze osobnego przetargu i dostarczona poszczególnym wykonawcom. Na terenie gminy znajduje się 123 km dróg gminnych.
- Zespół „Tabu" wygrał jeden z 13 koncertów w ramach I edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki „Młode Wilki'05 -Rebelia", który odbywa się w warszawskim klubie Stodoła. Tym samym zakwalifikował się do koncertu finałowego, który odbędzie się 14 grudnia 2005. Zespół „Tabu" działający na terenie gminy Gorzyce w swoim repertuarze ma muzykę reggae.
LUBOMIA
- W poniedziałek 24 października w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie seniorów z terenu wsi Lubomia zorganizowane przez Radę Sołecką. Zaproszonych zostało ponad 200 osób - mieszkańców liczących ponad 70 lat. Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Seniora, dla gości przygotowany został poczęstunek.
- Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi organizuje biesiadę śląską, która odbędzie się 12 listopada. Uczestników bawić będzie śląski kabaret „Ciaproki". Do zabawy przygrywać będzie zespół muzyczny „Koral".
- Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi oraz Wiejski Dom Kultury w Syryni organizują wyjazd do teatru do Cieszyna na sztukę „Gość oczekiwany". Odbędzie się on we środę 16 listopada. Bliższych informacji udzielają oba domu kultury.
GODÓW
- I Festiwal Wschodnich Sztuk Walki odbył się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Gołkowicach. W sali kinowej WOK zaprezentowały swoje umiejętności grupy miłośników wschodnich sztuk walki z Łazisk, Wodzisławia i Jastrzębia. Impreza odbywała się pod hasłem „Wschodnie sztuki walki przeciw narkotykom i alkoholizmowi" i odbyła się dzięki pomocy władz gminy i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Organizatorem były WOK Gołkowice i sekcja judo LKS „Polonia" Łaziska.