Europraca...
...słodki czy cierpki owoc naszego członkostwa w Unii Europejskiej – debata o nowych szansach i starych zagrożeniach
Jednym z efektów przystąpienia Polski do UE jest szeroki dostęp Polaków do rynków pracy wybranych krajów Unii. Wiele wskazuje na to, że lista państw, w których będziemy mogli szukać zatrudnienia niebawem się poszerzy. Liczna rzesza Polaków uznaje potencjalną możliwość pracy za granicą za jedną z najistotniejszych, wymiernych i łatwo dostrzegalnych korzyści z naszej akcesji. Z drugiej strony, jak dowodzą między innymi badania Instytutu Pentor (na zlecenie UKiE), mamy wobec Unii Europejskiej wiele obaw. Dotyczą one przede wszystkim możliwości wykorzystywania w jej ramach krajów słabszych przez mocniejsze, czego przykładem jest m.in. zjawisko „drenażu mózgów”. Przez to zjawisko rozumiemy zagrożenie odpływem najlepiej wykształconych, najbardziej przedsiębiorczych polskich pracowników do zamożniejszych krajów Unii, które stać na zaproponowanie im lepszych warunków pracy, zwłaszcza płacowych. Redakcje tygodników Nowiny Raciborskie, Nowiny Wodzisławskie oraz regionalnego portalu informacyjnego nowiny.pl, poprzez debatę medialno-konferencyjną, spróbują opisać i przeanalizować ww. problematykę. Będą się na nią składać dwa główne bloki tematyczne:
- Czy nasze członkostwo w UE umożliwia bogatszym krajom nieskrępowane przyciąganie najbardziej przedsiębiorczych i wykształconych polskich pracowników (których brak w kraju rychło możemy odczuć), czy może jednak „europraca” wyzwala proces obustronnie korzystny, skutkujący m.in. przywożeniem z zagranicy wiedzy, nowych kwalifikacji, doświadczenia i wreszcie pieniędzy do wydania lub zainwestowania z korzyścią dla polskiego rynku?
- Czy praca Polaków w innych krajach UE ma aspekt wyłącznie ekonomiczno-demograficzny czy też jednak niesie ze sobą również wartości niemierzalne, ale cenne, przyczyniając się do uzupełniania europejskiej integracji „instytucjonalnej” faktycznym zjednoczeniem na poziomie społeczeństw (tzw. zwykłych ludzi), poprzez wzajemne poznawanie się, odkrywanie podobieństw i różnic kulturowych, przezwyciężanie stereotypów narodowych? A może jest wręcz przeciwnie: obecność Polaków na zagranicznych rynkach pracy tylko antagonizuje nas z innymi narodami europejskimi, które mogą traktować napływ pracowników z Polski jako zagrożenie ich miejsc pracy?
Projekt będzie realizowany poprzez:
- publikacje na łamach tygodników Nowiny Raciborskie, Nowiny Wodzisławskie oraz portalu nowiny.pl,
- konferencję z udziałem lokalnych władz samorządowych, ekspertów, przedstawicieli uczelni, przedsiębiorców, środowisk opiniotwórczych oraz studentów, prezentującą opinie ww. środowisk (referaty) i podsumowując debatę medialną,
- działanie moderowanego forum dyskusyjnego w ramach regionalnego portalu informacyjnego nowiny.pl, które będzie uzupełnieniem debaty medialnej i konferencyjnej.
Zapraszamy do udziału w dyskusji wszystkich mieszkańców regionu, w tym szczególnie lokalne środowiska opiniotwórcze, władze samorządowe, ekspertów, przedstawicieli uczelni i przedsiębiorców.
Ewentualne bliższe informacje można uzyskać w redakcjach Nowin Raciborskich i Nowin Wodzisławskich.
Projekt jest realizowany przy udziale środków budżetowych Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej przyznanych w ramach Konkursu Otwartego – „Europejska debata publiczna – konkurs dla mediów”.