Ważna regulacja
Dla obywateli położonego na pograniczu powiatu raciborskiego istotne znaczenie będzie miał system bezpłatnej pomocy prawnej dla uczestników sporów granicznych.
Nasz Sejm ma jeszcze tylko pół roku na przyjęcie ustawy, którą przygotował już poprzedni rząd, ale parlament minionej kadencji nie zdążył się nią zająć. Obowiązek taki nakłada na Polskę dyrektywa Rady Unii Europejskiej z 2003 r. Zgodnie z nią każde państwo członkowskie powinno zapewnić ją obywatelom swoim oraz innych krajów unijnych. Wsparcie ma dotyczyć wyłącznie sporów o charakterze cywilnym, które jeszcze nie trafiły do sądu, przy czym dyrektywa ujmuje je szeroko. Mogą więc dotyczyć zarówno umów, odszkodowań, spraw konsumenckich oraz z zakresu prawa pracy. Konflikt musi mieć charakter transgraniczny, a więc jedna z jego stron powinna pochodzić spoza Polski.
Jaki ma to praktyczny wymiar? Na przykład w zakresie prawa pracy Polacy będą mogli żądać wsparcia prawnego w przypadku, gdy pracodawca z Zachodu nie wywiązał się ze swoich obowiązków. Podobnej pomocy mogą oczekiwać osoby, które nabyły za granicą wadliwy towar, np. rtv czy AGD. Podobnych spraw, szczególnie na pograniczu, będzie znacznie więcej.
Na początku 2005 r. weszła już w życie ustawa o prawie pomocy w postępowaniach cywilnych prowadzonych w państwach członkowskich UE. Dotyczy jednak tylko pomocy udzielanej na etapie postępowania sądowego.
(w)