Rudzcy koledzy „Bartka”
O dębie Bartku słyszeli chyba wszyscy. Niewielu jednak wie, że sporo „ciekawych” drzew, w tym także pomników przyrody, rośnie w naszych, raciborskich lasach. Prawie każde leśnictwo wchodzące w skład Nadleśnictwa Rudy Raciborskie może się poszczycić takim drzewem, a nawet całymi drzewostanami.
I tak w leśnictwie Bargłówka znajdziemy blisko 9-hektarowy drzewostan dębowy w wieku 180 lat. W leśnictwie Solarnia, w pobliżu Kuźni Raciborskiej, rośnie najstarsza na Górnym Śląsku 250-letnia oraz ponad 100 blisko 200-letnich sosen. W leśnictwie Krasiejów, tuż przy drodze prowadzącej z Jankowic w kierunku Rud, rośnie przepiękny, stary grab. Prawdopodobnie jest najstarszym i najgrubszym przedstawicielem swojego gatunku w okolicznych lasach. Ponadto w Krasiejowie na „Górze Zamkowej” nazywanej także „Schlossberg” spotkać możemy urokliwy, zwłaszcza o tej porze roku, 140-letni drzewostan bukowy. Na tych pięknych drzewach, o charakterystycznych gładkich pniach, wyryte zostało już niejedno miłosne wyznanie...
Jednym z ciekawszych drzew na terenie Nadleśnictwa jest ponad 400-letni dąb o wysokości ok. 30 m, którego obwód wynosi ok. 500 cm, rosnący w leśnictwie Solarnia, nieopodal pomnikowych sosen. Jednak prawdziwą dumą jest ponad 400-letni dąb „Cysters” rosnący tuż obok starego opactwa w Rudach.
Szczególnie cenne pod względem przyrodniczym okazy drzew, z racji na swój wiek i okazałe rozmiary, uznane zostały za pomniki przyrody, a co się z tym wiąże, objęte opieką konserwatora przyrody. Do takich zaliczyć można pięć sosen w okolicach Kuźni Raciborskiej, leśnictwo Solarnia (tzw. Dolna Huta). Drzewa te, jak twierdzą miejscowi, są szczególnie narażone na uderzenia piorunów, gdyż jeszcze przed wojną mieściła się tu pocysterska kopalnia rudy darniowej. Owe niewykorzystane pokłady rudy najprawdopodobniej przyciągają pioruny.
Jeszcze niedawno na tym terenie znajdowały się trzy jodłowe pomniki przyrody, niestety jedno z drzew złamał wiatr podczas pamiętnej wichury z ubiegłego roku a drugie uschło po uderzeniu pioruna. Obecnie obserwujemy poprawę kondycji zdrowotnej jodeł, co jest niezbitym dowodem polepszenia się stanu środowiska naturalnego. Ciekawostką jest fakt, że jodły na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie to rodzime okazy, które rosły tu od setek lat. Aby zachować ten gatunek dla przyszłych pokoleń, stworzyliśmy specjalny program restytucji jodły w lasach rudzkich. W szkółce leśnej w Nędzy już rosną młode jodełki, które w ramach tego programu zostaną wysadzone w lesie obok „swoich rodziców” – wyjaśnia Tomasz Pacia, specjalista ds. hodowli lasu w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.
(e.Ż)