Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (682) Data wydania: 15.11.05

Niszczycielska bezmyślność

Jedna z najstarszych miejscowości ziemi raciborskiej - Pogrzebień - zachwyca przybysza nie tylko malowniczością swojego położenia na rozległym grzbiecie (grzebieniu - stąd nazwa miejscowości) zachodniego krańca Płaskowyżu Rybnickiego, ale i bogactwem zwierzyny bytującej w lasach.
W ubiegłych latach zanotowano pojawianie się coraz liczniejszych stad dzików, które przez dużą część roku powodują znaczne szkody w uprawach rolnych, szczególnie upodobały sobie łany kukurydzy i plantacje ziemniaków. Oczywiście myśliwi Koła Łowieckiego „Odra”, dzierżawiącego tereny Pogrzebienia nie mogli przepuścić takiej gratki, toteż z myślą o przeżyciu „przygody z przyrodą” zainicjowali akcję masowego budowania wież strzelniczych, tzw. ambon sprytnie ukrytych przy ścianie lasu, zwróconych w kierunku granicy pól uprawnych. Niestety, mocowane są one do drzew często ośmiocalowymi gwoździami. I tak w lesie  „Łaziska” najpierw urządzono paśniki dla wygłodniałej zwierzyny, do których podsypuje się karmę, potem paśnik otoczony został czterema ambonami, z których trzy już się rozlatują, a najnowszą przybito do okazałej, zdrowej brzozy. Podobnie uczyniono na terenie lasu „Widok” po stronie południowej. Tu trzy ambony przybito do drzewa, jedną zlokalizowano wewnątrz łanu kukurydzy na otwartym polu, a piąta zaczyna się rozsypywać. Przybijanie ambon do pni żywych drzew, wskutek czego ulegają one zniszczeniu, potępiają nawet zdyscyplinowani członkowie PZŁ, twierdząc, że to „zasługuje na lekceważenie przepisów i jest na bakier z etyką łowiecką” - „Łowiec Polski” nr 12/88.
 
Czyż zatem nie lepiej zejść z drzew, z ambon i tropić zwierzynę tam, gdzie ona przebywa? To poprawia kondycję fizyczną, a i przyrodzie raciborskiej wyjdzie na zdrowie.
 
(r)