Czym skorupka za młodu
Obowiązujący w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie „Program edukacji leśnej społeczeństwa” powstał na mocy zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, które to obliguje nadleśnictwa z terenu całego kraju do prowadzenia działań edukacyjnych. Założenia tego programu realizowane są głównie w formie lekcji terenowych, wycieczek, a także prelekcji i wykładów w szkołach.
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, z uwagi na swoje walory przyrodniczo-leśne i sąsiedztwo Zespołu Klasztorno-Pałacowego, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Górnego Śląska. Od lat przybywają tutaj licznie wycieczki szkolne oraz osoby indywidualne, które chcą poznać tutejsze lasy. W samym tylko 2004 r. odwiedziło nas ponad 2 tys. osób, głównie były to zorganizowane grupy młodzieży szkolnej, ale zdarzają się wycieczki z zagranicy np. z Czech, Francji, Niemiec – informuje Tomasz Pacia, odpowiedzialny za działalność edukacyjną w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Podczas takich wycieczek leśnicy ukazują walory przyrodnicze lasów, przybliżają zadania współczesnego leśnictwa, a także uczą właściwego zachowania w lesie.
Podsumowaniem całorocznej działalności z tego zakresu były zorganizowane po raz pierwszy przez Lasy Państwowe Dni Edukacji Leśnej, trwające od 13 do 15 października. Głównym celem takiej działalności jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Jeżeli młodych ludzi nie nauczymy szacunku do przyrody, zachowań przyjaznych środowisku, to wyrośnie nam kolejne pokolenie, dla którego wyrzucanie śmieci do lasu jest normą a wypalanie suchych traw tradycją – uważa Tomasz Pacia.
Z roku na rok zainteresowanie szkół tego typu działalnością jest coraz większe. Nadleśnictwo stale współpracuje m.in. z Zespołem Szkół w Rudach. Mało tego, jest wielu ludzi, którzy samodzielnie w wolnym czasie, bez przewodnika w postaci leśnika, odwiedzają lasy. Właśnie dla nich, w 2003 r., powstała leśna ścieżka rowerowa o długości 16 km. Spełnia ona również funkcję dydaktyczną, gdyż na jej trasie umieszczono 35 tablic o szerokiej tematyce przyrodniczo-leśnej. Druga ścieżka, licząca 3 km długości, powstała w bieżącym roku w okolicach Lubieszowa i skierowana jest głównie do mieszkańców województwa opolskiego.
Kolejną inicjatywą Nadleśnictwa Rudy Raciborskie jest utworzenie, we współpracy z ks. dyrektorem Janem Rośkiem, izby przyrodniczo-leśnej w murach starego opactwa pocysterskiego w Rudach. Pomysł ten zrodził się po wystawie leśnej, zorganizowanej w ubiegłym roku z okazji 80-lecia istnienia Lasów Państwowych. Cieszyła się ona tak wielkim zainteresowaniem, że postanowiono stworzyć stałą ekspozycję na temat leśnictwa i lasów rudzkich.
(e.Ż)