Uskrzydlona pasja
Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych Oddział w Raciborzu chciał zorganizować coroczną wystawę. Mimo że początkowo otrzymał na nią zgodę, jednak w ostatniej chwili została odwołana ze względu na ogólnopolskie zarządzenie zakazujące organizowania wystaw ptaków w związku z zagrożeniem ptasią grypą. Odbyły się jednak Międzynarodowe Ornitologiczne Mistrzostwa Ziemi Raciborskiej, podczas których wyłoniono najlepszych hodowców.
Wziął w nich udział m.in. raciborzanin, wielokrotnie nagradzany działacz Związku Gerard Kostka. Należy do PZHKiPE od 1983 r. Kiedy kupował pierwszego kanarka dla córki, nie przypuszczał nawet, że hodowla ptaków jego samego wciągnie bez reszty. Nie minęło dużo czasu, a dokupił kolejnego kanarka, aby „tamtemu nie było smutno”. Obecnie ma 30-40 ptaków. Specjalizuje się w hodowli kanarków brunatnych i brunatnych izabel.
Na tegorocznej wystawie pokazał dwie kolekcje. Na jedną składają się cztery ptaki. Muszą być w miarę jednakowe. Wyprowadzenie ich od pisklęcia i jeszcze na dodatek taka pielęgnacja, aby nadawały się do pokazania, nie jest sprawą łatwą. Już rodzicom ptaków trzeba dawać dobry pokarm z witaminami. Gerard Kostka do gotowych mieszanek dodaje jeszcze jajko, tworząc pożywne mikstury. Samiczki najlepiej „przemrozić” na dworze przez całą zimę, wówczas lepiej gniazdują. Hodowlę wyprowadza się w styczniu bądź lutym. Pisklęta trzeba wciąż doglądać, dokarmiać, zapewnić im optymalne warunki. Dużo zależy od karmy i dostatecznej ilości światła. Aby kanarek brunatny miał ładne upierzenie, do pokarmu trzeba dodawać karoten. Trzeba przy tym pochodzić, żeby był efekt. Czasem nie mam nawet czasu, żeby z domu wyjść. Bywało, że żona się złościła, odpadały wyjazdy na wczasy... Teraz mi pomaga - śmieje się Gerard Kostka. Ptak przeznaczony na wystawę musi być młody, tegoroczny - mieć ok. 11 miesięcy.
Gerard Kostka zdobywał już wszystkie możliwe nagrody na wystawach: mistrzostwo oddziału, Śląska, a nawet Polski. W tym roku, na mistrzostwach w Raciborzu, w swojej kategorii kanarków brunatnych zdobył również I miejsce. Bez ptaków nie wyobraża już sobie życia.
W tegorocznych Międzynarodowych Ornitologicznych Mistrzostwach Ziemi Raciborskiej spośród członków raciborskiego oddziału I miejsca zdobyli: Janusz Biront (mozaika czerwona), Maciej Kajstura (agat czerwony mozaikowy), Gerard Kostka (brunatne), Gerard Kapica (czarne nieintensywne) oraz Henryk Zganiacz (gloster consort i gloster korona). II m. - Ewald Ćwięk (mozaika żółta), Maciej Kajstura (agat czerwony mozaikowy), Józef Szypuła (izabela brazowa), Mariusz Olszak (gloster consort) i Henryk Zganiacz (gloster korona). Ptaki oceniał sędzia międzynarodowy Wojciech Kościelniak.
E.H.