Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (684) Data wydania: 29.11.05

Korytarz do Piszcza

W środku pola znajdują się niezidentyfikowane podziemia. Nie wiadomo, co dokładnie kryją. Starzy mieszkańcy wsi bali się tam chodzić.
Na tzw. pańskim polu przy starej drodze Borucin-Piszcz, dziś użytkowanym przez Agromax, widać tylko niewielką kępę krzaków, która lekko wznosi się nad terenem. Zawsze nas interesowało, co tam jest. Dziadkowie opowiadali, że znajduje się tu zejście do podziemnego przejścia łączącego Borucin z Hurką – mówi trójka młodzieńców, mieszkańców wsi, którzy postanowili uchylić rąbka tajemnicy. O swoim odkryciu powiadomili redakcję.
 
Dokopaliśmy się do wejścia – oświadczają. Rzeczywiście na miejscu widać framugę drzwi i betonowe ściany. Do jakiegoś bunkra prowadzi wąski otwór. Można tam wejść. W środku znajduje się niewielkie pomieszczenie. Coś jeszcze znajdowało się za nim, ale jest zasypane, tak samo jak drzwi, które musiały się tu kiedyś znajdować.
 
Starsi mieszkańcy nie pamiętają, co tu było. Pytaliśmy, ale bez efektu. Niektórzy gadali, że strach było tam chodzić – mówi jeden z młodzieńców. Nie chce zdradzić nazwiska. Mówi tylko, że z kolegami interesuje się takimi tajemnicami.
 
Zastępca burmistrza Krzanowic Andrzej Jelonek nie wie, co mogą kryć podziemia pod boruckim polem. Mówi jednak, że we wsi aż roi się od stanowisk archeologicznych. Kiedyś znajdował się tu ponoć gród. Oficjalne dane państwowych służb wzmiankują o aż 45 odkrytych dotychczas obiektach. Niektóre z nich są określane jako pradziejowe.
 
O rozwiązanie zagadki poprosiliśmy Joachima Lucię, mieszkańca Borucina. Na łamach gminnej gazetki pisze o przeszłości wsi. Twierdzi, że tutejsze pola były niegdyś gęsto porośnięte zagajnikami. Książę Lichnowski sukcesywnie je likwidował, ale korzenie drzew tak głęboko wrosły w ziemię, że trzeba było je wysadzać przy użyciu dynamitu. To właśnie niebezpieczne materiały wybuchowe miały być składowane w bunkrze zbudowanym w szczerym polu, z dala od folwarku, tak by ewentualna eksplozja nie zagrażała wsi. Starzy ludzie wiedzieli, co jest tu schowane. Bali się tu chodzić. Dostępu do bunkra chroniły potężne drzwi.
 
(waw)