Porozmawiajmy o pogodzie
Według brytyjskich badań, najwięcej dyskusji rozpoczyna się od tematów związanych z pogodą. Nie będę więc oryginalny, jeśli rozpocznę cykl poświęcony ciekawym, użytecznym stronom internetowym od omówienia, moim zdaniem, najciekawszych serwisów pogodowych.
Jednym z najbardziej interesujących serwisów o pogodzie jest strona przygotowywana przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego - http://weather.icm.edu.pl. Centrum to dysponuje obecnie najszybszym komputerem w Polsce, dzięki któremu ma możliwość sporządzania trzydniowej prognozy pogody, z dokładnością do godziny, dla wszystkich polskich gmin. Spośród innych, strona ta wyróżnia się dużą dokładnością przedstawianych danych, które są czytelne i pozwalają z łatwością odczytać prognozowany przebieg pogody. Na wykresach i mapach znajdziemy dane o temperaturze, sile i kierunku wiatru, stopniu zachmurzenia, wielkości opadu i wysokości ciśnienia – wszystko z dokładnością do godziny. Bardzo przydatne są wykresy pokazujące temperaturę odczuwalną, czyli taką, która uwzględnia czynnik chłodzący wiatru. Wiadomości te są szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to najłatwiej o przeziębienie, spowodowane niedostosowaniem ubioru do warunków panujących na dworze. Mimo tego informacje te rzadko kiedy podawane są w typowych prognozach przedstawianych w programach informacyjnych lub na portalach internetowych, a jest to niezwykle ważne, gdyż przy silnym wietrze temperatura odczuwalna jest o kilka, nawet kilkanaście stopni niższa niż ta wskazywana przez termometr za oknem (pod adresem http://www.uwm.edu.pl/roln/zmetkli/calc.htm znajdziemy kalkulator, który oblicza temperaturę odczuwalną). Strona ICM ma charakter nie tylko informacyjny, ale także edukacyjny. Codziennie publikowany jest komentarz, w którym oprócz omówienia aktualnej prognozy, znajdują się informacje wyjaśniające powstawanie i przebieg zjawisk pogodowych, np. mgieł, wyładowań atmosferycznych itp. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż w lipcu 1997 r., na dwa dni przed wystąpieniem opadów deszczu na południu Polski, ICM ostrzegał o możliwości wystąpienia bardzo obfitych opadów, mogących przyczynić się do powstania dużej fali powodziowej na rzekach południowej Polski.
Najlepszą stroną przedstawiającą aktualną pogodę w Raciborzu jest niemiecki serwis pogodowy www.wetteronline.de, który prezentuje co godzinę dane dotyczące temperatury, opadów, zachmurzenia itp. Spośród polskich stron na uwagę zasługuje http://pogpol.chilan.com. Przedstawiane są na niej dane meteorologiczne z ok. 60 polskich stacji meteo, w tym z Raciborza. Strona jest uaktualniana co najmniej 4 razy dziennie. Oprócz danych bieżących zawiera bogaty zbiór linków, a także dane historyczne (dział statystyki), z których możemy się dowiedzieć, np. że w Raciborzu tegoroczny październik był cieplejszy niż zwykle (o 0,9 stopnia) oraz wyjątkowo suchy, gdyż spadło 4,7 mm deszczu, co stanowi 11% normy wieloletniej dla tego miesiąca. Ponadto na stronie, w dziale ekstrema, znajdziemy informacje o max i min. temperaturach zanotowanych minionej doby w Polsce, max opadach, grubości pokrywy śnieżnej. W czasie ostrej zimy przydatne dla, np. rolników, ogrodników mogą się okazać informacje o temperaturze gruntu oraz głębokości jego zamarznięcia.
Na stronie www.imgw.pl możemy znaleźć, aktualizowany raz dziennie, komunikat o stanie rzek oraz o zagrożeniu powodziowym. W razie przekroczenia stanów alarmowych dane są aktualizowane co 3 godziny. Ponadto wydawane są ostrzeżenia o możliwości wystąpienia silnego wiatru i intensywnych opadów. Dla zapalonych narciarzy niezwykle przydatne będą informacje o grubości pokrywy śnieżnej oraz jego gatunku we wszystkich stacji narciarskich w Polsce. W dziale z aktualną pogodą dostępne są mapy radarowe opadów i wyładowań atmosferycznych, które umożliwiają nam monitorowania trasy oraz intensywności występujących zjawisk.
Na zakończenie coś dla osób planujących podróż. Przed wyjazdem warto wejść na stronę http://www.traxelektronik.pl. W serwisie prezentowane są aktualne wiadomości pogodowe z automatycznych stacji pomiarowych, znajdujących się przy głównych drogach. Informują one o temp. powietrza, asfaltu, śliskości jezdni, widzialności oraz opadach. Pomysł jest bardzo dobry, jednak w województwie śląskim i opolskim sieć automatycznych punktów pomiarowych jest mała, co ogranicza jego przydatność w planowaniu podróży.
Dariusz Fiołka