Jubileusz pomocy
„Zdrowie psychiczne - zagrożenie i ochrona. Pięć lat doświadczeń Stowarzyszenia PERSONA”- pod takim hasłem, 19 listopada, odbyła się konferencja, zorganizowana z okazji jubileuszu pięciolecia istnienia tej organizacji.
Wzięli w niej udział specjaliści w dziedzinie psychiatrii, psychologii oraz pedagogiki. Składała się z cyklu prelekcji na temat zaburzeń psychicznych oraz uzależnień, dotyczących różnych form profilaktyki i terapii.
Stowarzyszenie PERSONA na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego powstało we wrześniu 2000 r. Inicjatorami tego byli zarówno - profesjonaliści jak i rodziny osób chorych. Wypłynęło to z potrzeby naszej lokalnej społeczności. Nie było placówki, która wypełniłaby lukę między leczeniem w szpitalu psychiatrycznym a ambulatoryjnym w poradni - mówi Halina Rycerz-Kuliga, prezes stowarzyszenia.
My, rodzice dzieci chorych na schizofrenię poczuliśmy, że nie jesteśmy już sami. Wiele dobrego zrobił dla nas dr Antoni Szaniawski ze szpitala psychiatrycznego w Branicach. Uczył nas tej choroby, jak postępować, nie bać się jej. Dzięki temu czujemy się raźniej, pewniej, spotykamy się, nawiązujemy kontakty towarzyskie - opowiada matka chorej na schizofrenię dorosłej córki.
Te 5 lat to czas ogromnej pracy organizacyjnej, pozyskiwania środków i realizacji projektów - wspomina szefowa PERSONY. Do tej pory organizacja ma na swoim koncie realizację 22 programów publicznych z zakresu pomocy społecznej i ochrony zdrowia. W 2001 r. powstał Klub Pacjenta dla osób zaburzonych psychicznie. Rok później otwarty został Ośrodek Wspierania Rodziny i Ośrodek Wsparcia dla Osób Zaburzonych Psychicznie. Obecnie PERSONA wchodzi w skład Forum Organizacji Socjalnych KAFOS, współpracuje z czeskim stowarzyszeniem HOLOS z Opawy. Posiada też status organizacji pożytku publicznego. Zajmujemy się świadczeniem kompleksowej pomocy rodzinie i dziecku w przypadkach uzależnień, mobbingu, przemocy, nadużyć oraz zaburzeń psychicznych - wylicza H. Rycerz Kuliga. Można tu uzyskać specjalistyczną pomoc także prawną oraz wziąć udział w zajęciach terapeutycznych. Wsparcie znajdą w stowarzyszeniu też rodziny osób chorych. Organizacja prowadzi Punkt Interwencji Kryzysowej, czynny jest także telefon zaufania pod numerem 414-96-91, w godz. 17.00-19.00. Pomoc jest bezpłatna. Siedziba mieści się w Raciborzu przy ul. K. Miarki 7/1.
Jubileuszowa konferencja odbyła się w Domu Kultury „Strzecha”. Uatrakcyjniły ją występy zespołu „Przecinek” oraz podopiecznych PERSONY.
(Adk)