Racibórz protestuje
Szanowny Pan Marszałek Michał Czarski
Zarząd Województwa Śląskiego
Zgodnie z zasadami konsultacji samorządy, instytucje i organizacje z obszaru Powiatu Raciborskiego zgłaszają następującą propozycję zmian we Wstępnym projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 i upoważniają Gabrielę Lenartowicz radną Sejmiku Województwa Śląskiego do przedstawienia poniższego stanowiska Zarządowi Województwa. Priorytet I Ochrona środowiska i przestrzeń Działanie 1.3. Wzmacnianie regionalnych ośrodków wzrostu w części Kryteria formalne proponując następujące uzupełnienia: 4 aglomeracje miejskie i ośrodki regionalne wspomagające rozwój aglomeracji zdefiniowane w diagnozie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego, o ile projekty służą wzmocnieniu i rozwojowi usług decydujących o randze aglomeracji w zakresie rozwoju gospodarczego, kultury, szkolnictwa wyższego i nauki.
Uzasadnienie
Celem głównym działania jest wzrost konkurencyjności ośrodków metropolitalnych, który jest realizowany przez następujące cele szczegółowe:
- Wykreowanie wyrazistego centrum miasta, skupiającego aktywność społeczności, istniejącego w świadomości Europejczyków;
- Nadanie aglomeracjom rangi silnych ośrodków kulturalnych i edukacyjnych;
- Wzrost potencjału gospodarczego aglomeracji.
Zgodnie z definicją zawartą w diagnozie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego Aglomeracja Rybnicka obejmuje: Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Żory, Wodzisław Śląski, Pszów, Rydułtowy i Radlin. Z aglomeracją funkcjonalnie powiązane są przyległe gminy: Gaszowice, Jejkowice, Marklowice, Mszana i Świerklany oraz ośrodek regionalny Racibórz, wspomagający rozwój aglomeracji. Racibórz jest jednym z najstarszych miast Śląska, w którym funkcjonuje jedyna mająca siedzibę w Subregionie Zachodnim szkoła wyższa. Stanowi silny historycznie, kulturalnie i naukowo ośrodek zapewniający aglomeracji powiązania z aglomeracją ostrawską i województwem opolskim. Wykluczenie takiego ośrodka z możliwości wspierania na jego terenie infrastruktury związanej z rozwojem ponadregionalnych funkcji centrotwórczych przyniosłaby znaczące szkody dla regionu a także samej aglomeracji rybnickiej. W związku z tym, że – jak chce Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego - dla dalszego rozwoju aglomeracji ważna jest krystalizacja i uzupełnienie tkanki osadniczej oraz wzmocnienie i rozwój brakujących usług decydujących o randze aglomeracji w zakresie kultury, szkolnictwa wyższego i nauki, uznajemy zgłaszane poprawki za wszech miar zasadne i zgodne ze strategicznymi planami województwa. Celem bardziej precyzyjnego zdefiniowania kryteriów dostępu do Działania 1.3, uważamy również za konieczne zastosowanie kryterium przedmiotowego dla charakteru składanych projektów, również pochodzące z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego. Stanowisko nasze jest również zgodne z wizją przyszłości przestrzeni województwa, która – zgodnie z planem - będzie realizowane poprzez model przestrzennego zagospodarowania województwa, oparty na koncepcji umiarkowanej policentrycznej koncentracji osadnictwa.
Podpisano:
Starosta Powiatu Raciborskiego,
Prezydent, Burmistrzowie i Wójtowie miast i gmin Powiatu Raciborskiego,
Rektor i Prorektorzy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu,
Dyrektorzy Biura Cechu i Raciborskiej Izby Gospodarczej
Starosta Powiatu Raciborskiego,
Prezydent, Burmistrzowie i Wójtowie miast i gmin Powiatu Raciborskiego,
Rektor i Prorektorzy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu,
Dyrektorzy Biura Cechu i Raciborskiej Izby Gospodarczej