Kuchnia na piedestale
Planuję remont kuchni. Chciałbym oddzielić część z szafkami i sprzętem od części jadalnej i zróżnicować poziomy: szafki wyżej, stół z krzesłami niżej. Jak to zrobić? – pyta Jaromir Tasiorek.
W trosce o efekt estetyczny przedsięwzięcia radzę koncepcję modernizacji kuchni skonsultować z projektantem wnętrz. Jeżeli zaś chodzi o techniczną stronę remontu, proponuję zastosować system izolacji akustycznej stropów Atlas Foner. Użyte w nim płyty styropianowe Styroflex zapewnią wytrzymałość i lekkość konstrukcji, ukryją one także – w razie potrzeby – rury i przewody instalacyjne.
Styropian na mijankę
Przed położeniem płyt styropianowych należy zadbać o podłoże. Musi być ono suche, czyste i równe. Ewentualne nierówności należy skuć, a ubytki uzupełnić Zaprawą Wyrównującą Atlas lub zaprawą szybko twardniejącą Atlas Ten-10. Na tak przygotowaną powierzchnię należy położyć mijankowo (równoległe krawędzie przesunięte względem siebie) płyty ze styropianu tak, aby ściśle do siebie przylegały. Płytę gipsowo-kartonową, dopasowaną do kształtu projektowanego stopnia podestu, montuje się na jego frontowej części. W celu wyeliminowania przenoszenia drgań lub dźwięków, podest trzeba oddzielić od ściany tzw. dylatacją obwodową. Stanowią ją profile dylatacyjne Atlas – nienasiąkliwe, samoprzylepne taśmy o grubości przekroju 8 mm i wysokości 70 mm (bez fartucha) lub 120 mm (z fartuchem foliowym). Montuje się je między styropianem a ścianą.
Aby uchronić płyty styropianowe przed zawilgoceniem w czasie wylewania podkładu samopoziomującego, użyć należy folii polietylenowej. Należy ją rozłożyć bezpośrednio na styropianie, pasami zachodzącymi na siebie – szerokość zakładu co najmniej 10 cm. Podkład samopoziomujący Atlas Sam 200 wylewa się maszynowo lub ręcznie, ale w tym drugim przypadku powierzchnia powinna być podzielona na pola technologiczne o wielkości 10-15 m kw.
Wykonanie warstwy wykończeniowej, np. okładziny ceramicznej, można rozpocząć średnio po 3-4 tygodniach. Przed rozpoczęciem prac należy zagruntować powierzchnię podwyższenia emulsją Atlas Uni-Grunt-Plus. Do przyklejenia płytek proponuję użyć zaprawy klejącej o zwiększonej elastyczności i przyczepności Atlas Plus. Płytę gipsowo-kartonową, znajdującą się w części pionowej nowo powstałego stopnia, warto zabezpieczyć przeciwwilgociowo masą izolacyjną Atlas Woder E. Krawędź podestu, podobnie jak spoiny płytek, można wypełnić zaprawą do fugowania Atlas wąską lub wykończyć flizówką Atlasa – listwą z PCV lub aluminium.
Arkadiusz Trela GRUPA ATLAS