Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (686) Data wydania: 13.12.05

Dla przyszłych pokoleń

Zrobienie dobrego zielnika jest prawdziwą sztuką. Taką, która powoli już zanika, gdyż w programie szkolnym nie ma miejsca na zajęcia praktyczne w terenie. To wbrew pozorom niełatwe zadanie zarezerwowane jest głównie dla klas biologicznych oraz prawdziwych pasjonatów.
Beata Paduch, nauczycielka biologii z I LO w Raciborzu zaczęła robić zielniki w szkole podstawowej. Zawsze mnie interesowała przyroda, niekoniecznie flora. W tym wieku najłatwiej jest zapamietać rośliny, nauczyć się rozróżniać gatunki a ja i tak musiałam się tego nauczyć, gdyż zostałam specjalistą od mszyc – afidologiem – opowiada. Dziś uczy tej sztuki kolejne pokolenia uczniów. Nie wymaga od nich jednak perfekcjonizmu, zdając sobie sprawę z tego jak trudna jest to praca do wykonania.
 
Na pewno wymaga to ogromnej cierpliwości. W zależności od tego jaki temat ma mieć zielnik, szuka się odpowiednich roślin, omijając gatunki rzadkie i objęte ochroną. Następnie trzeba je tak wyciągnąć z ziemi, żeby nie spowodować strat w otaczającym środowisku. Wyciągamy je ze wszystkimi organami, a więc z liściem, łodygą, korzeniem, kwiatem. Przed zasuszeniem rośliny należy ją dokładnie oczyścić z ziemi. Jeśli korzeń jest bardzo gruby, można go przeciąć na pół. Osobną procedurą jest zasuszenie rośliny. Trzeba to zrobić na tyle ostrożnie, żeby poszczególne części, liście i kwiaty nie połamały się. Specjalnie natomiast łamie się roślinę na części w przypadku, gdy jest ona zbyt długa i nie mieści się na formacie A4, w którym zwykle robi się zielniki. Okazy, które chcemy zasuszyć wkładamy pomiędzy kartki zwykłego gazetowego papieru o dużej wsiąkalności i przyciskamy czymś ciężkim. Istnieją specjalne ramy, w których można powiesić suszące się rośliny, mają one wtedy najlepszy przepływ powietrza i szybciej się suszą. Proces ten trwa około 3-4 tygodni, w tym czasie papier należy zmieniać, żeby całkowicie wchłonął wilgoć.
 
Kiedy rośliny są już dobrze zasuszone, trzeba je odpowiednio rozłożyć na papierze, tak aby pokazać ich strukturę a następnie przykleja się je w kilku miejscach taśmą papierową. W zakładach botanicznych wykonuje się zielniki, które mogą przetrwać nawet po kilkadziesiąt lat, używa się w tym celu specjalnego papieru, który się nie rozsypuje. Zazwyczaj jednak robi się zielnik na zwykłej tekturze – mówi Beata Paduch. Ważną sprawą jest prawidłowy opis, tzw. sygnatura rośliny. Umieszcza się ją w prawym dolnym rogu. Powinna ona zawierać pozycję systematyczną rośliny, w tym nazwę gatunkową, polską i łacińską, siedlisko, z którego została zabrana, datę, imię i nazwisko autora zielnika.
 
Po co wykonuje się tę całą żmudną pracę? Zielniki robi się głównie w celach dokumentacyjnych, dla przyszłych pokoleń, żeby pokazać i porównać te gatunki za ileś tam lat – wyjaśnia Beata Paduch.
 
(e.Ż)