Dąb z papieskim błogosławieństwem
Ma numer dziewięć. Została wyhodowana z żołędzia poświęconego przez Jana Pawła II. Rośnie przed kapliczką św. Huberta na Rogolu.
Ów numer „9” to sadzonka dębu szypułkowego (Quercus robur L.) wyhodowana w nowoczesnej szkółce kontenerowej w Nędzy z żołędzia pobranego z najstarszego polskiego drzewa tego gatunku – dębu „Chrobry”. Drzewo-dawca rośnie Piotrowicach (woj. lubuskie). Pod względem wieku to najstarszy dąb szypułkowy w Polsce i trzeci w Europie Środkowo–Wschodniej. Ma 29 m wysokości i 992 cm obwodu. Leśnicy szacują, że pochodzi z około 1265 r. Kiedyś nazywany był dębem trębacza, potem kupców, narzeczeni mówili o nim „dąb zakochanych”, zaś na początku XX w. nazwano go „Chrobry”.
Partię żołędzi pobranych z niego w 2003 r. zawieziono 28 kwietnia 2004 r. do Rzymu. Tu, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników, poświęcił je Ojciec Święty Jan Paweł II jako symbole łączące dwa tysiąclecia państwa polskiego. Następnie zostały przewiezione do szkółki w Nędzy, gdzie wyhodowano 530 sadzonek. Wydaje się je tylko za zgodą dyrektora Lasów Państwowych w Polsce. Każda ma certyfikat i swój numer.
Zgoda na posadzenie dębu nr „9” w Nędzy wydana została z okazji pierwszej rocznicy poświęcenia kapliczki Św. Huberta na Rogolu, gdzie znajduje się szkółka. Uroczystości miały miejsce 27 listopada z udziałem ks. dziekana Gotfryda Fessera, ks. proboszcza Joachima Miksy, ks. Jacka Skorniewskiego, wójta Franciszka Marcola, nadleśniczego Zenona Pietrasa oraz posła Henryka Siedlaczka.
(waw)