Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (714/715) Data wydania: 20.12.05

Zwrot VAT - na cele mieszkaniowe

Jak odzyskać VAT z tytułu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym? Wyjaśniamy ten nurtujący problem we współpracy z raciborskim Urzędem Skarbowym.
Zwrot  dotyczy części podatku VAT zawartego w cenie  materiałów budowlanych zakupionych przez osoby fizyczne, jeżeli:
 
1) zakupy materiałów budowlanych związane są z:
- budową budynku mieszkalnego;
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku (pomieszczenia) niemieszkalnego na cele mieszkalne;
- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu (wykaz robót zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego zawiera załącznik do ustawy, a jest on praktycznie zgodny z  wykazem robót na potrzeby odliczeń wydatków mieszkaniowych od podatku dochodowego).
 
2) wydatki zostały poniesione i udokumentowane fakturami wystawionymi od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r.,
 
3) zakupione materiały budowlane do 30 kwietnia 2004 r. opodatkowane były stawką VAT w wysokości 7%, a od 1 maja opodatkowane są stawką VAT 22% (wykaz tych materiałów budowlanych zostanie ogłoszony w drodze obwieszczenia);
 
4) kupujący materiały budowlane posiadają:
- prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do remontowanego budynku lub lokalu;
- pozwolenie na budowę, jeśli wydatki ponoszone są w związku z budową budynku, jego rozbudową, przebudową, adaptacją (jeżeli takie pozwolenie jest wymagane).
 
Wysokość zwrotu VAT jest różna w zależności od tego czy osoba ubiegająca się od zwrot w związku z tymi wydatkami korzystała bądź też nadal korzysta z odliczeń w podatku dochodowym, i tak:
- w odniesieniu do wydatków, w związku z którymi nie korzystano z odliczeń w podatku dochodowym, kwota zwrotu  jest równa 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur,
- w odniesieniu do wydatków, w związku z którymi korzystano z odliczeń w podatku dochodowym, kwota podlegająca zwrotowi jest równa 55,23% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur.
 
W każdym z tych dwóch przypadków wyznaczona jest maksymalna kwota zwrotu:
- w przypadku nie korzystania z odliczeń w podatku dochodowym limit ten stanowi 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 pow. użytkowej i ceny 1m kw. pow. użytkowej budynku mieszkalnego, gdy inwestycja mieszkaniowa wymaga pozwolenia na budowę albo też będzie to 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn 30 m kw. i ceny 1m kw. powierzchni w przypadku robót niewymagających pozwolenia na budowę (cena ta ogłaszana jest w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim  a dla składających wniosek w I kwartale 2006 r. będzie to cena za IV kwartał 2005 r.);
- w przypadku korzystania z odliczeń w podatku dochodowym limit  wynosi odpowiednio 9, 959 proc. kwot wyliczonych jak wyżej.
Zwrot dokonywany jest na wniosek złożony w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w dniu złożenia wniosku. Małżonkowie mogą złożyć wspólny wniosek lub też występować odrębnie (jeżeli składane są odrębne wnioski do różnych urzędów skarbowych, małżonkowie są obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka). Wniosek może być składany w dwojaki sposób: po zakończeniu inwestycji, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia jej zakończenia albo raz w roku, z tym, że ostatni wniosek nie później niż do 30 czerwca 2008 r.
#nowastrona#
Pierwsze wnioski będzie można składać po 1 stycznia 2006 r. Powinny zawierać co najmniej: dane dot. wnioskodawcy: imię, nazwisko, NIP, adres; wskazanie właściwego urzędu; rodzaj poniesionych wydatków; rok rozpoczęcia inwestycji; wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków; obliczoną kwotę zwrotu; oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jeżeli roboty nie wymagają pozwolenia na budowę; wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu; podpis osoby składającej wniosek (małżonków).
 
W Urzędzie Skarbowym w Raciborzu dostępne będą opracowane wzory wniosków. Należy do nich dołączyć: kopię pozwolenia na budowę albo w przypadku remontu niewymagającego pozwolenia na budowę, kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu; kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki; jeżeli wniosek składany jest po zakończeniu inwestycji – kopię pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego lub zawiadomienia o zakończeniu inwestycji; jeżeli wniosek składany jest raz w roku a roboty wymagają pozwolenia na budowę – kopię dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji, sporządzonego przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane.
 
Naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję o zwrocie i określa kwotę zwrotu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Zwrot wypłacany jest w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji, zgodnie z dokonanym we wniosku wyborem: w kasie urzędu skarbowego; za pośrednictwem poczty lub za pośrednictwem banku.
 
(opr. w)