W dobrym towarzystwie
Być może już w lutym dowiemy się, czy planowana przez Starostwo odbudowa zamku ma szansę na dotację z funduszy europejskich.
Pieniądze mają pochodzić z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Są to wpłaty, jakie kraje nie będące członkami UE, ale korzystające ze wspólnego rynku, przekazują na rozwój nowych państw członkowskich UE. 28 mln euro ma trafić w Polsce na ochronę dziedzictwa europejskiego.
W listopadzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończyło pierwszy nabór wniosków. Wśród nich znalazł się opiewający na 1,07 mln euro projekt Starostwa Powiatowego. Wedle dokumentu na zamku ma powstać ponadgraniczne centrum dziedzictwa kulturowego. W pierwszym etapie planowany jest remont budynku bramnego oraz zagospodarowanie dziedzińca, a także prace zabezpieczające i zewnętrzne przy budynku mieszkalnym. Dotacja na ten cel miałaby wynieść ponad 913 tys. euro.
O wsparcie nie będzie jednak łatwo. Do ministerstwa trafiło bowiem aż 111 wniosków o całkowitym budżecie 339 mln euro. Wnioskowana kwota wynosi 262 mln euro, a pieniędzy jest zaś prawie dziesięć razy mniej. Ponadto zamek raciborski znalazł się w doborowym, można rzec, gronie. O dotację ubiega się bowiem m.in. kopalnia soli w Wieliczce, Kraków, klasztor częstochowski, Muzeum Zamkowe w Malborku, Uniwersytet Jagielloński, Toruń, Zakopane czy Wrocław. Przedstawiono szereg interesujących projektów.
Nie mam wątpliwości, że będzie trudno, ale trzeba aplikować, jeśli nie uda się w tym etapie, będziemy się starać w następnym, może także w nowym rozdaniu środków z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – mówi Gabriela Lenartowicz z Regionalnego Biura Projektów (RBP) Europejskich, które na zlecenie Starostwa przygotowało niezbędną dokumentację.
Nieoficjalnie wiadomo, że przeszła pomyślnie etap formalnej weryfikacji, a to już dobry sygnał. Teraz ministerialni urzędnicy zajmą się wnioskami od strony merytorycznej. Pieniądze dostaną te projekty, które zostaną zakwalifikowane przez nich na listę rankingową i zyskają najlepsze oceny, przy czym ostatnie zdanie i tak należeć będzie do Norwegów.
Bardzo duże szanse na uzyskanie dotacji ma zgłoszony przez diecezję gliwicką projekt odbudowy opactwa pocysterskiego w Rudach. Wniosek został złożony do Urzędu Marszałkowskiego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury. Po panelu ekspertów, którzy ocenili w sumie 31 projektów, zajmuje wysokie 2. miejsce na liście 25 przyjętych. Wnioski te zostaną przekazane pod obrady Regionalnego Komitetu Sterującego. Kuria wnioskuje o dotację w kwocie 10,1 mln zł.
(waw)