Cacko z metalową rączką
Uczeń „Mechanika” skonstruował robota GT-03. Machina Piotra Dziadka budzi zachwyt naukowców.
Prowizoryczną konstrukcję urządzenia zmontowałem w przeciągu zeszłorocznych wakacji zimowych. Natomiast wykończenie i dopracowanie maszyny zajęło mi kolejne cztery miesiące – opowiada pierwszoklasista z Technikum nr 4, działającym przy Zespole Szkół Mechanicznych. Najpierw zająłem się chwytakiem, a potem całą resztą – dodaje. Automat Piotra waży ponad cztery kilogramy. Potrafi obracać się o 360°, podnosić i spuszczać o 90° złamane w dwóch miejscach przedramię, unosić oraz opuszczać o 180° chwytak, a także otwierać i zamykać szczypce. Sterowany może być zarówno z komputera, jak i z dżojstika.
Skąd u 17-latka zamysł skonstruowania robota? Mój wujek programuje telefony komórkowe w Stanach Zjednoczonych. On właśnie podsunął mi taki pomysł, który postanowiłem zrealizować wraz z ojcem w czasie ferii – mówi młody technik. Tato jednak pojechał w delegację – relacjonuje dalej – więc projekt zdecydowałem się wykonać samodzielnie. Ciekawa była mina ojca, gdy zobaczył moje dzieło – śmieje się Piotrek.
Z wielkim zainteresowaniem konstrukcji przyglądał się prof. Bogusław Grzesik, były Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który w grudniu gościł w ZSM. Profesor z wielką aprobatą wyraził się o robocie – przyznaje Jan Kalabiński, nauczyciel zespołu szkół. Dopowiada, że analizując maszynę widać, iż jej autor od dłuższego czasu żywo interesuje się elektroniką.
Rzeczywiście, Piotrek od dawna pasjonuje się tą dziedziną. Już w wieku sześciu lat biegał po domu z lutownicą i rozkręcał telewizory – wspomina matka nastolatka. Nie obyło się, rzecz jasna, bez wypadków. Kiedy nastolatek po raz pierwszy spawał, naświetlił oczy.
Hobby zaprowadziło chłopaka do „Mechanika”. Jest to jedna z najlepszych szkół technicznych – przekonuje. Mój kierunek to mechatronika, czyli połączenie automatyki i robotyki – wyjaśnia. Początkujący konstruktor nie żałuje swego wyboru. Cieszy się, bo w trakcie dotychczasowej, zaledwie kilkumiesięcznej nauki w ZSM dowiedział się bardzo wiele z zakresu m.in. rysunku technicznego czy mechatroniki. W przyszłości chciałby podjąć studia na kierunku automatyka i robotyka.
Łuk