Jurajski seks
W miejscowym Muzeum można obejrzeć wystawę rysunków satyrycznych Tomasza Jury. To już VI autorska wystawa satyryków. Wcześniej raciborzanie poznali prace m.in. Roberta Szecówki, Jerzego Jujki, Henryka Bzdoka i Andrzeja Czeczota.
Najwięcej miejsca w swojej twórczości Tomasz Jura poświęcił kobiecie i relacjom damsko-męskim. Rysunki o tej tematyce można też zobaczyć na wystawie w Raciborzu. Są przesycone erotyką, dlatego wstęp na wystawę mają wyłącznie dorośli. Znam osobiście Tomasza Jurę, ponieważ studiowaliśmy na tym samym roku. Zawsze był człowiekiem bardzo pracowitym i zdolnym. Już jako student skupiał się na kobiecie, ona go urzekła. Ta wystawa to przekrój 30-lecia jego pracy. Przygotowując ją chciałem kontynuować doroczny cykl wystawienniczy poświęcony rysunkowi satyrycznemu. Niewątpliwie warto obejrzeć te prace. Rysunki same muszą się obronić. Intencje tej ekspozycji również - mówi Marian Zawisła, komisarz wystawy. Będzie ją można oglądać do końca marca.
Tomasz Jura ma 63 lata. Mieszka w Katowicach. Jest absolwentem ASP w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Kieruje Katedrą Projektowania Graficznego - posiada tytuł profesora zwyczajnego. Zajmuje się projektowaniem graficznym, satyrą, grafiką książkową, prasową i artystyczną. Jest autorem ponad 200 plakatów, 60 okładek czasopism, m.in. dla Ty i ja, Szpilek. Wykonuje grafiki do książek autorskich z serii „Stańczyka” oraz Wydawnictwa Sztuka Polska. Jest autorem ok. tysiąca rysunków satyrycznych, m.in. dla Szpilek, Tak i Nie, Polityki, Nie, Panoramy, Telewizji Katowice, Poglądów, Sportu, Das Magazin. Otrzymał ok. 80 nagród za działalność artystyczną i pedagogiczną, m.in. złoty medal na Biennale Plakatu Polskiego, srebrny medal na Międzynarodowej Wystawie Grafiki „Intergraphik” w Berlinie, nagrodę im. T. Trepkowskiego, dwukrotnie „Srebrną Szpilkę”. Miał ponad 50 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą.
(e)