Pierwsza pomoc - gdzie?
KIEDY w szpitalu udzielą ci pomocy. KIEDY możesz wezwać karetkę. GDZIE znajdziesz pomoc po godzinach i w święta.
KIEDY W SZPITALU UDZIELĄ CI POMOCY
Izba Przyjęć, tel. 032 755 5124. Kierownik Pogotowia Ratunkowego i Izby Przyjęć lek. med. Jerzy Kilian - 032 755 5121.
W Szpitalu Rejonowym działa Izba Przyjęć, przyjmuje wyłącznie pacjentów z urazami – ranami, złamaniami, bólami serca w klatce piersiowej, zaburzeniami rytmu serca i napadami duszności. Zgłaszając się, należy mieć przy sobie dokument ubezpieczenia - kartę czipową i legitymację ubezpieczeniową. Jeśli pacjent korzystający ze świadczeń, szczególnie w sytuacjach nagłych, nie ma przy sobie dowodu ubezpieczenia, powinien go przedstawić nie później niż w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia lub najpóźniej w terminie 7 dni od dnia zakończenia świadczenia, w przeciwnym razie udzielone ono zostaje na koszt pacjenta.
Wszystkie inne rodzaje zachorowań nie są przyjmowane w szpitalu. Warto zaznaczyć, że szpital nie prowadzi również pogotowia stomatologicznego.
KIEDY MOŻESZ WEZWAĆ KARETKĘ
Stacja Pogotowia Ratunkowego (zespoły wyjazdowe: reanimacyjny, wypadkowy i zachorowań), ul. Głubczycka – dyspozytor tel. 999 (112 z tel. komórkowych) lub 032 755 5119. Kierownik Pogotowia Ratunkowego i Izby Przyjęć lek. med. Jerzy Kilian - 032 755 5121.
Stacja Pogotowia Ratunkowego udziela całodobowo świadczeń medycznych w stanach zagrożenia życia, jak również usługi w zakresie przewozu pacjentów z opieką medyczną.
Od 2001 r. w strukturach Szpitala Rejonowego w ramach udzielania I pomocy funkcjonuje zespół R (reanimacyjny) i dwa zespoły wyjazdowe obsługujące powiat raciborski za wyjątkiem.
Kuźni Raciborskiej (obsługuje ją miejscowy zespół Mawomedu tel. 032 419 1193) i Kornowaca (pogotowie w Rydułtowach tel. 032 457 8209).
Nie ma już tzw. zespołów do zachorowań, a więc szpital nie prowadzi nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.
Nie ma już tzw. zespołów do zachorowań, a więc szpital nie prowadzi nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.
Na pogotowie można zadzwonić zawsze, ale wówczas dyspozytor poradzi gdzie się udać – przekaże wezwanie do punktu całodobowej opieki medycznej lub zdecyduje się na wysłanie zespołu reanimacyjnego lub wypadkowego ze szpitala (różnią się one składem osobowym i wyposażeniem karetek).
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w stanach nagłych można wezwać karetkę. Stany nagłe, bezpośrednio zagrażające życiu to m.in.: utrata przytomności, drgawki, nagły ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku, ukąszenia czy użądlenia przez jadowite zwierzęta, zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami, rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się. W każdym przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia życia, szczególnie w razie współistnienia choroby przewlekłej mamy prawo wezwać pogotowie ratunkowe.
GDZIE ZNAJDZIESZ POMOC PO GODZINACH I W ŚWIĘTA
W sytuacjach niezagrażających życiu pomocy należy szukać u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ramach nocnej (od poniedziałku do piątku, od godz. 18.00 do 8.00) i świątecznej całodobowej opieki lekarskiej (w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy). Świadczenia te mogą być wykonywane na miejscu lub w domu chorego – w ramach opieki wyjazdowej.
Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjenci korzystają w przypadku gdy:
- nagle zachorowali,
- nagle pogorszył się stan ich zdrowia, ale nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia,
- gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
- jeżeli zachodzi obawa, że zanim nastąpi otwarcie przychodni stan zdrowia się pogorszy,
- zaostrzyła się lub nasiliła choroba przewlekła, np. cierpimy na kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością,
- nastąpiła infekcja dróg oddechowych z wysoką goraczką (powyżej 39 st. C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku,
- nasiliły nam się bóle brzucha, głowy i nie ustępują mimo stosowania leków rozkurczowych lub przeciwbólowych,
- wystąpiła silna biegunka lub wymioty,
- nastąpiło zatrzymanie gazów, stolca lub moczu, nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.
W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:
- wizyty kontrolnej w związku ze schorzeniem przewlekłym,
- rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia,
- skierowania do specjalisty.
Świadczenia te można uzyskać u lekarza rodzinnego podstawowej opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 –18.00.
Centrum Zdrowia przy ul. Ocickiej 51a, tel. do poradni 032 415 4830.
Kierownik Centrum Zdrowia, lek. med. Stefan Maślanka.
Centrum Zdrowia świadczy usługi nocnej i świątecznej pomocy na miejscu i wyjazdowej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz transportu sanitarnego dla pacjentów zadeklarowanych do lekarzy rodzinnych:
- w Centrum Zdrowia sp. z o.o. Racibórz,
- SP ZLA Krzyżanowice,
- SP ZLA - Rudnik
- NZOZ „Zdrowie” sp. z o.o. Pietrowice Wielkie.
Mawomed przy ul. Bielskiej 2a, tel. do poradni: 032 414 7165.
Kierownik Mawomedu, lek. med. Jarosław Madowicz.
Mawomed świadczy usługi nocnej i świątecznej pomocy wyjazdowej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz transportu sanitarnego dla pacjentów zadeklarowanych do lekarzy rodzinnych:
- „Twój Lekarz” z ul. Bielskiej,
- „Medicus” z ul. Piastowskiej,
- „Panaceum” z ul. Wojska Polskiego,
- „Eskulap” z ul. Kolejowej,
- „Św. Łazarz” z ul. Czekoladowej w Raciborzu.
Mieszkańcy Kornowaca w ramach nocnej (od poniedziałku do piątku, od godz. 18.00 do 8.00) i świątecznej całodobowej opieki lekarskiej (w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy) mogą korzystać z usług.
NZOZ w Rydułtowach przy ul. Plebiscytowej 69, tel. 032 459 2400.
NZOZ w Rydułtowach przy ul. Plebiscytowej 69, tel. 032 459 2400.