Wieści gminne
POWIAT RACIBORSKI
- Śląski Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego ustalił listę zalecanych odmian na rok 2006 dla zbóż ozimych i jarych oraz rzepaku ozimego. Została ona sporządzona w oparciu o wieloletnie wyniki doświadczeń prowadzonych w województwie. Po przystąpieniu Polski do UE zniesiono bariery w obrocie nasiennym. Obecnie na rynku mogą występować wszystkie odmiany nasion wpisane do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). Zwiększony dopływ odmian krajowych i zagranicznych stwarza zapotrzebowanie na obiektywną informację o ich wartości gospodarczej. Źródłem wiedzy są właśnie wyniki ogólnopolskiego programu Porejestrowego (PDO). Jego celem jest kształtowanie doboru gatunków i odmian roślin uprawnych do warunków rolniczych województw. Lista dostępna jest na portalu www.silesia-region.pl
KRZYŻANOWICE
- Rada Gminy wystosowała apel do prezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu, związany z tragiczną śmiercią 9-miesięcznego dziecka. O sprawie pisaliśmy na łamach „NR”. Przypomnijmy, do dramatu doszło w Zabełkowie. Rodzice alkoholicy wychowywali siódemkę dzieci. Jedno z nich, zaledwie 9-miesięczny Marianek zmarł. Powód: choroba serca. Miejscowa pomoc społeczna wielokrotnie dopominała się w sądzie, by dzieci jak najszybciej odebrać rodzicom i umieścić w ośrodku opiekuńczym (obecnie przebywają u sióstr w Pogrzebieniu). Sąd zwlekał jednak z decyzją. Radni zaapelowali do prezesa, by podjął działania dotyczące przyśpieszenia działań Sądu Rejonowego związanych z umieszczeniem dzieci z rodzin patologicznych w ośrodkach opiekuńczych oraz zdyscyplinował kuratorów sądowych i inne organy do wykonywania nałożonych obowiązków z należytą starannością i bez zbędnej zwłoki. „Rada Gminy jest zaniepokojona zbyt opieszałym, jej zdaniem działaniem Sądu i kuratorów sądowych” – czytamy w uzasadnieniu do apelu.
- 16 marca o godz. 19.00 Centrum Kultury w Tworkowie zaprasza na wieczór autorski Ewy Wawoczny pt. „Legendy i podania powiatu raciborskiego” oraz wystawę grafiki Zbigniewa Garbowskiego. Wawoczny jest autorką opublikowanego w minionym roku zbioru lokalnych legend i podań, zaś Garbowski wykonał szereg ilustracji do tej publikacji.
- Nawet milion złotych może kosztować uruchomienie tymczasowego przejścia kontenerowego w Chałupkach. Nakładem milionów złotych wybudowano obwodnicę Zabełkowa i Chałupek oraz nowy most drogowy. Niestety strona polska i czeska nie porozumiały się dotychczas w sprawie uruchomienia tu odprawy granicznej. Jak powiedział nam wójt Leonard Fulneczek, przygotowano już odpowiednią koncepcję. Wkrótce ma powstać dokumentacja. Być może jeszcze latem odprawa zostanie uruchomiona.
- Nowa Wioska ma nowego sołtysa. Funkcję tę pełni Adela Krawczyk.
- Trwają wybory do nowej Młodzieżowej Rady Gminy na lata 2006-2008.
- OSP Rudyszwałd wzbogaci się o nowy wóz strażacki. Starego żuka zastąpi sprowadzony z Niemiec używany magirus, za który zapłacono 8 tys. euro. Pieniądze zaoszczędzili strażacy. Złożyli się także mieszkańcy wsi.
- Władze gminy chcą przeprowadzić kompleksową modernizację przydomowych kotłowni. Corocznie zimą dość znacznie zatruwają one środowisko. Wzorem są dotychczasowe osiągnięcia Krzanowic, gdzie magistrat pośredniczył w załatwieniu dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Każdy chętny do zakupu i montażu nowego kotła winien powiadomić krzyżanowicki Urząd Gminy w terminie do 31 marca, wypełniając jednocześnie stosowną ankietę, w którą można się zaopatrzyć u sołtysów. Największe dofinansowanie, bo sięgające aż 60 proc. kosztów inwestycji, można uzyskać przy wymianie na kocioł gazowy, 40 proc. na olejowy i elektryczny zaś 20 proc. na węglowy ekologiczny z podajnikiem.
- Miejscowi radni przyjęli na sesji 2 marca Strategię Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Krzyżanowice na lata 2006-2013.
RUDNIK
- 11 marca w Łubowicach odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę urodzin poety Josepha von Eichendorffa. Ich organizatorem było Łubowickie Towarzystwo im. Eichendorffa oraz Fundacja Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Jozefa von Eichendorffa. Odprawiono uroczystą mszę świętą, pod pomnikiem poety oraz na grobie jego rodziców i rodzeństwa złożono kwiaty, po czym w Centrum Kultury i Spotkań odbyła się część artystyczna. Wystąpiły dzieci z miejscowej szkoły, zaś dr Józef Gonschior wygłosił prelekcje pt. „Eichendorff - pomniki i miejsca kultu na obszarze dzisiejszego Górnego Śląska”.
#nowastrona#
GODÓW
- Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie powołania doraźnie komisji inwentaryzacyjnej. Jej celem będzie przygotowanie materiałów potrzebnych do komunalizacji gruntów Skarbu Państwa będących w użytkowaniu gminy. W jej skład wchodzą radni Henryk Klyszcz jako przewodniczący, Franciszek Tkocz i Michał Ambroziak oraz wyznaczeni przez wójta pracownicy urzędu – Marek Chmiel i Brygida Dylich.
- Radni wyrazili pozytywną opinię w sprawie przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu polegającego na ograniczeniu łóżek na Oddziale Urologicznym. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Powiatu Wodzisławskiego. Opinie rad miast i gmin nie są dla niej wiążące.
- Rada Gminy uchwaliła regulamin utrzymania porządku i czystości na terenie gminy. Podczas sesji na ten temat nie dyskutowano. Postanowienia regulaminu zostały zaakceptowane podczas wcześniejszych posiedzeń komisji.
LUBOMIA
- Jak poinformował radnych podczas ostatniej sesji wójt Czesław Burek, nadwyżka budżetowa za 2005 r. wyniosła 463 tys. zł. Zaplanowane wydatki budżetowe zostały wykonane w 97% a dochody w 100,8%. Nadwyżka zostanie przeznaczona na sfinansowanie tegorocznego deficytu budżetowego, który zaplanowano w wysokości 1,2 mln zł.
- Radny Marian Janeta interweniował w Urzędzie Gminy w sprawie przeprowadzenia wapnowania gleb. Wójt Czesław Burek zapewnił, że gmina wykona na własny koszt badania gleby. Jeśli okaże się, że jest ona kwaśna to możliwe będzie uzyskanie dofinansowania do zakupu wapna. Rolnicy zapłacą 10% kosztów wapnowania.