Papieskie drzewka
Dzięki Dębom Papieskim o Szkółce Kontenerowej w Nędzy zrobiło się głośno w całym kraju.
Dęby zostały wyhodowane z partii żołędzi zebranych w 2003 r. z najstarszego w Polsce drzewa z tego gatunku - dębu Chrobrego, pochodzącego z ok. 1265 r. Drzewo to, o obwodzie 992 cm, mierzy 29 m wysokości i jest trzecim pod względem wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. Zebrane żołędzie zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II 28 kwietnia 2004 r. podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników. Następnie zostały przewiezione do Szkółki Kontenerowej w Nędzy i wysiane do kontenerów, a po pewnym czasie przesadzone do doniczek. Z żołędzi wyhodowano ok. 530 dębów, mierzących dziś od 50 cm do 1,30 m. Wyhodowane sadzonki mają znaczenie symboliczne - łączą wszak dwa tysiąclecia państwa polskiego. Każda dyrekcja i każde nadleśnictwo ma otrzymać jedną z sadzonek.
W zeszłym roku 9 zostało już wysadzonych na terenie całego kraju, w tym jedna w gminie Nędza, przy kapliczce na Rogolu. Pozostałe sztuki będą rozdysponowane przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych i wysadzane przy okazji różnych uroczystości. Drzewka są wydawane na wniosek zainteresowanych, głównie instytucji. Mają one wielkie znaczenie symboliczne, ich się nie sprzedaje. Za dużo już ich nie zostało do podziału, większość jest już rozdysponowana. Zwłaszcza teraz, kiedy zbliża się rocznica śmierci Jana Pawła II, zainteresowanie tymi dębami jest coraz większe. Przypuszczam, że wiosną już wszystkie będą rozdzielone - uważa Samuel Śliwa, kierownik Gospodarstwa Szkółkarskiego w Nędzy.
Dyrekcja Generalna podjęła decyzję, że sadzonki Dębu Papieskiego będą poddane mikrorozmnażaniu in vitro a oprócz tradycyjnego oznakowania będą one wyposażone w chip elektroniczny, aby można było je zidentyfikować.
(e.Ż)