Mało brakowało
Projekt odbudowy raciborskiego zamku, na który powiat chciał uzyskać wsparcie z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, znalazł się na 28. miejscu listy rankingowej. Najprawdopodobniej nie otrzyma w tym roku dotacji, ale ma szanse w przyszłym.
Opiewający na 913 tys. euro wniosek Starostwa pn. „Adaptacja zamku piastowskiego na ponadgraniczne centrum dziedzictwa kulturowego" uzyskał ocenę 61 punktów i znalazł się na wysokiej 28. pozycji listy rankingowej. Spełniał surowe wymogi, ale ze względu na brak środków nie jest rekomendowany do dofinansowania. Ma jednak na to duże szanse w roku przyszłym, kiedy dzielona będzie kolejna pula. Przetarliśmy szlaki. Na przygotowanie wniosku wydaliśmy 80 tys. zł ze środków unijnych. Zebrane materiały wykorzystamy w roku przyszłym. Jednocześnie obywatelski komitet odbudowy zamku zgodził się przekazać pieniądze na opracowanie dokumentacji technicznej. To wzmocni nasze szanse. W tym roku niewiele brakowało - mówi wicestarosta Adam Hajduk.
Z Norwegii, Liechtensteinu i Islandii Polska dostała 533 mln euro do wykorzystania do 2009 r. (pomoc jest udzielana najbiedniejszym państwom unijnym w zamian za korzystanie z wolnego przepływu towarów, osób, kapitału i usług między nimi a UE). Na odnowę polskich zabytków przeznaczono 70 mln euro, z czego w tym roku 28 mln euro. Starało się o nie 111 wnioskodawców, którzy przedłożyli projekty o wartości 262 mln euro. Szczęśliwcy dostaną dofinansowanie sięgające 85 proc. kosztów inwestycji. Do ich grona polskie władze wytypowały jedenaście projektów. Pieniądze mają otrzymać m.in. Sala Wielkich Mistrzów Krzyżackich na Zamku w Malborku, fortyfikacje starego miasta w Zamościu, pałac i ogrody w Wilanowie oraz Centrum bajki w Pacanowie. Biblioteka Ossolineum sfinansuje konserwację swoich zbiorów i przeniesienie ich na cyfrowe nośniki pamięci. Ostateczna decyzja leży jednak w gestii tych trzech krajów.
Wnioski, na które nie starczyło dotacji, w tym raciborski, muszą być ponownie złożone na nowych formularzach. Wśród „przegranych" znajduje się m.in. projekt kopalni Wieliczka dotyczący odnowienia XIII-wiecznego szybu. Resort kultury stara się o zwiększenie dotacji z mechanizmu EOG i funduszu norweskiego. Jeśli wywalczy dodatkowe pieniądze, to przeznaczy je na dofinansowanie czterech projektów: remontu Muzeum Narodowego w Krakowie, ochrony dziedzictwa piśmienniczego Książnicy Cieszyńskiej, budowy skansenu w Trzcinicy i projektu przygotowanego przez gminę Malbork.
Koncepcja zagospodarowania zamku w Raciborzu wypracowana została przez specjalnie powołany w tym celu przez starostę zespół roboczy. Pomysł zakłada remont i adaptację budynku bramnego na potrzeby centrum organizacji imprez zamkowych i obsługi ruchu turystycznego, a także parteru budynku mieszkalnego na cele edukacyjne i wystawiennicze, a wyższe kondygnacje zostałyby przeznaczone na potrzeby hotelowo-gastronomiczne. Z kolei kaplica zamkowa byłaby miejscem koncertów kameralnych i specjalnych uroczystości religijnych. W zabytkowych obiektach pobrowarnych miałoby docelowo powstać Międzynarodowe Centrum Wymiany Naukowej i Artystycznej. Dziedziniec zaś miałby zostać zaadaptowany na potrzeby organizacji spektakli i koncertów plenerowych. Tu mógłby powstać również amfiteatr. Koncepcja zakłada ponadto rewitalizację otoczenia zamku i parku nad Odrą tak, by zamek był widoczny w panoramie miasta.
Jak wynika z informacji Starostwa, na zamku w tym roku nie będą organizowane imprezy plenerowe. Dzierżawca, którym jest firma Brax-Ton, poinformowała, że wycofali się sponsorzy. Władze powiatu zgodziły się, by firma ta dozorowała zamek w zamian za użytkowanie pomieszczeń magazynowych.
(waw)
(waw)