Podróże kształcą
Uczniowie raciborskiego „Mechanika" wrócili z miesięcznej praktyki w firmie Siemens w Braunschweig w Dolnej Saksonii w Niemczech.
Mieszkali w domach prywatnych i musieli się wykazać znajomością języka niemieckiego. Uczestnicy są bardzo zadowoleni z wyjazdu. Zespół Szkół Mechanicznych może się pochwalić tym, że ułatwia swoim uczniom start w przyszłość i to nie tylko poprzez praktyki zagraniczne. Szkoła współpracuje także z firmą Rafako oraz z Politechniką Śląską w Gliwicach. O szczegółach urozmaiconych programów kształcenia uczniów mówi dyrektor ZSM - dr Sławomir Janowski.
- Na czym polega program Leonardo?
- Jest to program, którego głównym zadaniem jest rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego na wszystkich poziomach w poszczególnych krajach zjednoczonej Europy. Celem programu jest dostosowanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy oraz poprawa sytuacji na rynku pracy w poszczególnych krajach. Będzie to możliwe dzięki bardziej efektywnemu przygotowaniu zawodowemu i stworzeniu lepszych szans zatrudnienia absolwentów szkół różnych typów.
- Jakie cele miała przynieść ta wymiana?
- Wyjazd naszych uczniów realizowany był w ramach tzw. „Projektów wymian i staży". Ich zadaniem jest wspieranie „międzynarodowej mobilności osób" kształcących się zawodowo. W ramach wymiany nasi uczniowie łączyli teorię z praktyką, którą odbywali m. in. w zakładach „Siemensa". Dzięki temu mogli zapoznać się z najnowszymi tendencjami w elektronice, informatyce i automatyce. Zdobyli także certyfikaty potwierdzające odbyty staż i nabyte umiejętności. Zamknięciem stażu będzie dokument uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej o nazwie „EUROPASS Mobilność". Nieoceniona jest także możliwość doskonalenia umiejętności językowych.
- Czy w kolejnych latach uczniowie będą również wyjeżdżać na zagraniczne praktyki?
- Oczywiście. Ta edycja programu „Leonardo da Vinci" zaplanowana jest do roku 2007, tak więc uczniowie kolejnych klas - głównie elektronicznych - będą mieli takie możliwości. Jesienią wyjadą na podobny staż uczniowie klasy IIc T. Poza tym istnieje pewna szansa na poszerzenie oferty zagranicznych praktyk o wyjazdy do Anglii. Szukamy też możliwości objęcia podobnymi wyjazdami uczniów pozostałych klas technikum.
#nowastrona#
- Oprócz tego programu szkoła podpisała umowę z Rafako. Jak na tym mogą skorzystać uczniowie?
#nowastrona#
- Oprócz tego programu szkoła podpisała umowę z Rafako. Jak na tym mogą skorzystać uczniowie?
- Ta propozycja dotyczy z kolei uczniów klas: technik mechanik o specjalności spawalnictwo. W ramach współpracy z Rafako nasi uczniowie odbywają praktykę w ośrodku doskonalenia spawaczy i zaliczają program kursu spawacza. Kończąc ten kurs, mają podstawowe uprawnienia spawacza, co znacznie poprawia ich sytuację na rynku pracy po ukończeniu szkoły. Uczniowie, którzy w ubiegłym roku wzięli udział w takim kursie już mają propozycję pracy w „Rafako" - oczywiście jeżeli nie wybiorą się na studia. Obecnie szukamy możliwości finansowego wsparcia tego pomysłu, aby nie wszystkie koszty ponosili rodzice. Chcemy też rozszerzyć ten program o kolejny kurs. Ale w tym przypadku wszystko zależy od środków finansowych.
- Przy współpracy Politechniki Gliwickiej uruchomiona zostanie w przyszłym roku klasa politechniczna. Jakie korzyści dla uczniów płyną z ukończenia takiej klasy?
- Rzeczywiście proponujemy w tym roku nową klasę w III Liceum Ogólnokształcącym. Klasa politechniczna jest częściowo kontynuacją naszej wieloletniej współpracy z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach (czego przykładem jest chociażby pracownia robotów mobilnych). W tej klasie nacisk będziemy kładli na przedmioty ścisłe: szczególnie fizykę, matematykę i informatykę. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy naukowej z Politechniką Gliwicką absolwenci tej klasy uzyskają doskonałe przygotowanie do podjęcia studiów w uczelniach technicznych.
Katarzyna Spyrka