Przy kołoczu i tyju
Pod hasłem „Życie Ślązaka od kolebki do grobu” zorganizowano w Raciborskim Zespole Szkół Zawodowych obchody „Dnia Śląskiego”.
Już po raz trzeci w murach ZSZ odbył się Dzień Edukacji Regionalnej. Otworzył go spektakl „Życie Ślązoka poczciwego od narodzin do śmierci”. Uczniowie przebrani w tradycyjne stroje odegrali sceny narzeczeństwa, wykupin panny młodej, ślubu, wesela, chrzcin, roczku, I Komunii Św., Abrahama i pogrzebu. Była to wspaniała lekcja edukacji regionalnej. Intencją nauczycieli było pokazanie jak ważne są korzenie, z których wyrastamy i jak ważne jest, by przekazywać tradycje kolejnym pokoleniom – wspomina Violetta Morawiec, organizator przedsięwzięcia.
Imprezę uświetniła swoją prelekcją dr Kornelia Lach - badacz folkloru pogranicza śląsko - morawskiego, która podzieliła się z młodzieżą swoją wiedzą uzyskaną w wyniku wieloletnich badań ziemi raciborskiej. Myślą przewodnią interesującego wystąpienia było omówienie zwyczajów i obrzędów weselnych na Śląsku. Na korytarzach szkoły uczniowie zgromadzili zdjęcia i przedmioty związane z życiem Ślązaka. Tego dnia odbył się też konkurs wiedzy o ziemi śląskiej oraz prezentacje multimedialne na temat Śląska, śląskich tradycji, ludzi i miejsc. Atrakcją okazały się również projekcje filmów o tematyce związanej ze Śląskiem – „Grzesznego żywota Franciszka Buły” i „Perły w koronie”
W przerwie pomiędzy zajęciami odbyła się degustacja potraw śląskich. Były więc kluski śląskie ze szpyrką, chleb z fetem, kiszone ogórki, kołocz, kawa i tyj.
E.Wa