Jak znaleźć specjalistę
Poradnia ortopedyczna
Podstawą przyjęcia do wymienionych poradni jest skierowanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej bądź obojętnie jakiej poradni specjalistycznej, mającego podpisany kontrakt z NFZ. Skierowanie może zawierać wskazówkę, czy pacjent powinien być przyjęty przez lekarza w trybie pilnym, tzn. poza kolejnością. W przeciwnym wypadku musi oczekiwać na termin wyznaczony przez poradnię. W dniu, w którym będzie przyjęty przez lekarza, pacjent jest zobowiązany zgłosić się ze skierowaniem i kartą czipową, a jeśli jej nie ma - z książeczką ubezpieczeniową z nr pesel i aktualnym wpisem poświadczającym zatrudnienie.
Poradnia Urazowo-Ortopedyczna przy ul. Gamowskiej 3 w Raciborzu
Tel. poradnia 032 755 51 00-1; rejestracja RTG 032 755 51 02;pokój zabiegowy 032 755 51 12
Tel. poradnia 032 755 51 00-1; rejestracja RTG 032 755 51 02;pokój zabiegowy 032 755 51 12
Podstawą przyjęcia do poradni urazowo-ortopedycznej jest skierowanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej bądź obojętnie jakiej poradni specjalistycznej, mającego podpisany kontrakt z NFZ. Skierowanie może zawierać wskazówkę, czy pacjent powinien być przyjęty przez lekarza w trybie pilnym, tzn. poza kolejnością. W przeciwnym wypadku musi oczekiwać na termin wyznaczony przez poradnię. W dniu, w którym będzie przyjęty przez lekarza, pacjent jest zobowiązany zgłosić się ze skierowaniem i kartą czipową, a jeśli jej nie ma - z książeczką ubezpieczeniową z nr pesel i aktualnym wpisem poświadczającym zatrudnienie. Jeśli pacjent zgłasza się z urazem, może być przyjęty w ambulatorium Izby Przyjęć bez względu na dzień i jego porę. Potrzebny jest dokument potwierdzający ubezpieczenie - karta czipowa lub dowód osobisty i legitymacja ubezpieczeniowa. Brak dokumentu nie jest powodem odmówienia pomocy. Dostarczenie go do 7 dni sprawi, że szpital nie wystawi rachunku za poradę.
Przyjmują lekarze: pracujący na oddziale urazowo-ortopedycznym szpitala, którzy rotacyjnie oddelegowywani są przez ordynatora na określony czas do pracy w poradni urazowo-ortopedycznej: dr n. med. Antone Handall, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji, dr n. med. Zbigniew Górka, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji, lek. med. Piotr Szczerbicki, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji, lek. med. Marek Sibistowicz, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji, lek. med. Czesław Komarnicki, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji, Lek. med. Andrzej Kocjan, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z I st. specjalizacji, lek. med. Krzysztof Kowalewski, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z I st. specjalizacji, lek. med. Cezary Grabowski, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji. Ordynatorem oddziału chirurgii urazowej i ortopedii, współpracującym z poradnią jest lek. med. Roman Urbańczyk, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji, zastępcą dr n. med. Zbigniew Przybyła, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji. Oni również przyjmują w poradni.
Średni czas oczekiwania na poradę specjalistyczną: 2-3 miesięcy. Wszelkie urazy, nagłe zachorowania pacjentów przyjmowane są na bieżąco.
Czynna: pn.-pt. 9.00 - 14.00.
Nowością jest to, że szpital nie wykonuje już tradycyjnych zdjęć rentgenowskich na kliszy fotograficznej, ale są one przechowywane na płycie CD, na której jest wgrany program potrzebny do ich odtworzenia. Jeśli pacjent lub lekarz (spoza szpitala) sobie tego życzy, można zdjęcie wykonać na kliszy, ale jest to odpłatne, a cena zależy od formatu zdjęcia.
Pacjenci po udzieleniu porady i zaopatrzeniu (szycie rany, założenie unieruchomienia gipsowego) nie zawsze są w stanie o własnych siłach opuścić szpital. Mogą wówczas liczyć na odwóz karetką do domu, ale trzeba mieć świadomość, że nie zawsze będzie to usługa bezpłatna. W większości przypadków pacjent ponosi częściową odpłatność proporcjonalnie do tego, co orzeknie lekarz. Jest to porównywalne do kosztów odwozu przez taksówkę. Jeśli zaś trzeba pokryć pełną odpłatność - koszt jest wyższy o 100 procent od taksówki.
W poradni są także przyjmowane dzieci, kierowane przez pediatrów w ramach kontroli stawów biodrowych. Obowiązuje skierowanie i zgodna z oczekiwaniami pediatry konsultacja ortopedyczna ok. 6 tygodnia życia i po ukończeniu 3 miesięcy. Jeśli w wyniku kontroli ortopeda zaleci wykonaie USG stawów biodrowych, wówczas wybrani ortopedzi, posiadający dodatkowe kwalifikacje (umiejętność oceny stawów biodrowych przy pomocy badania ultrasonograficznego), wykonają je w wyznaczonym terminie. Są to specjaliści z II stopniem: lek. med. Bohdan Jachimowicz, lek. med. Piotr Szczerbicki i dr n. med. Antone Handall.
Poradnia nie posiada kontraktu na udzielanie porad neurochirurgicznych (leżącym na oddziale są one udzielane).
Poradnia Ortopedyczna Centrum Medycznego "Eskulap" przy ul. Kolejowej 19 a w Raciborzu
Tel. 032 415 46 34
Przyjmuje lekarz: Marek Sibistowicz, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji
Czynna: pn., wt., pt. 13.00-16.00
Średni czas oczekiwania na poradę specjalistyczną: 3-4 tygodnie.
Tel. 032 415 46 34
Przyjmuje lekarz: Marek Sibistowicz, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii z II st. specjalizacji
Czynna: pn., wt., pt. 13.00-16.00
Średni czas oczekiwania na poradę specjalistyczną: 3-4 tygodnie.
W poradni nie ma możliwości wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Wykonywane są punkcje i zakładane gipsowe opatrunki.