Notowania
Mimo odpływu znacznej liczby polskich pracowników po 1 maja 2004 r. tylko nieznacznie zwiększyło się zainteresowanie zatrudnianiem cudzoziemców przez śląskich pracodawców. Według danych Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego między drugim półroczem 2004 r. do chwili obecnej wpłynęło ponad 1800 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Wojewoda śląski wydał w tym czasie blisko 1500 takich pozwoleń. Najwięcej wydano dla obywateli Ukrainy - 286. W pierwszym półroczu tego roku odnotowano jednak zwiększone zainteresowanie otrzymaniem zezwolenia ze strony pracodawców, co jednak nie przekłada się na gwałtowny wzrost liczby wniosków. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najprawdopodobniej procedura wydawania pozwolenia oraz koszt jego uzyskania wynoszący prawie 900 zł. Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem cudzoziemca musi bowiem udokumentować, że na lokalnym rynku pracy nie może znaleźć polskich pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Ponadto zezwolenie wydawane jest dla określonego pracodawcy i dokładnie określa okres zatrudnienia oraz zajmowane przez cudzoziemca stanowisko. Oznacza to, że obcokrajowiec nie może wykonywać pracy u innego pracodawcy np. poprzez prace dorywcze.
7 września w Hotelu „Polonia”, w godzinach od 8.45 do 14.00, odbędzie się międzynarodowa konferencja partnerów projektu Innofire. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Starostwo Powiatowe. Celem projektu jest utworzenie sieci powiązań i współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i innymi zainteresowanymi jednostkami krajowymi oraz partnerami zagranicznymi.
Prezydent Raciborza wystawił na przetarg na wysokość miesięcznego czynszu dwa wolne lokale o powierzchni przekraczającej 80 m kw. Znajdują się one przy ul.: Batorego 4/8 (136,2 m kw., trzy pokoje, brak ogrzewania, do remontu, cena wywoławcza 360 zł) oraz Bosackiej 56/6 (111,3 m kw., trzy pokoje, ogrzewanie piecowe, cena wywoławcza 225 zł).
Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. wygrało miejski przetarg na wybudowanie nowego chodnika w ciągu ul. Słowackiego od ul. Ogrodowej do szkoły wyższej. Będzie kosztował 314,7 tys. zł.
Wbrew naszej informacji z poprzedniego tygodnia Śląskie Towarzystwo Gospodarcze „Pro-Europa” póki co nie zajmie się prowadzeniem polsko-czeskiego ośrodka współpracy gospodarczej, jaki jest obecnie budowany przy ul. Batorego 7 z wykorzystaniem środków unijnych. Ma tu działać inkubator przedsiębiorczości. W budynku znajduje się jedenaście samodzielnych lokali z przeznaczeniem dla małych i średnich przedsiębiorców, prowadzących współpracę transgraniczną oraz cztery dla rozpoczynających działalność w ramach inkubatora. Obiekt będzie miał nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną. Na sesję miał wpłynąć prezydencki projekt uchwały w tej sprawie. Po ostatnim wydaniu został jednak wycofany z porządku obrad.