Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (750) Data wydania: 29.08.06

Dotyk Australii

Malarstwo australijskich Aborygenów – z takim niecodziennym zjawiskiem będą się mogli zetknąć raciborzanie. 1 września w Raciborskim Centrum Kultury zostanie otwarta wyjątkowa wystawa.
Pokazanych zostanie kilkadziesiąt niezwykle barwnych płócien, które wyszły spod pędzli Aborygenów – autochtonicznych mieszkańców Australii. Przywiozła je do Raciborza Margo Birnberg z Melbourne, Polka, niegdyś mieszkanka Raciborza, siostra Miry Stanisławskiej-Meysztowicz. Ekspozycja odwiedzi także Warszawę, Strasburg i Paryż.
 
Współczesna sztuka Aborygenów zyskała sobie miano malarstwa pustyni. Sięga do tradycyjnych rysunków i mozaik na piasku, malowideł na ciele, skałach i sakralnych przedmiotach. To dorobek prawie 40 tys. lat, od zaledwie 200 lat poznawany przez białego człowieka. Proces tworzenia dzieła – jak przekonuje Ryszard Bednarowicz, autor książki „Sztuka Aborygenów” – niezmiennie od wieków uwzględnia rodzinne i klanowe więzi artysty oraz jego wiedzę na temat mitycznych wydarzeń. Malowidła rdzennych mieszkańców Australii traktowane są przez zachodnie społeczeństwa jak modernistyczne elementy dekoracyjne. Tymczasem, by zrozumieć treść tych malowideł trzeba wniknąć w aborygeńską mitologię. Obrazy kryją w sobie sekrety, niosą wiele cennych informacji o życiu codziennym autora i jego bliskiego otoczenia.
 
Komisarz wystawy Margo Birnberg odbyła szereg podróży po pustyniach Australii. Ich efektem jest obszerna dokumentacja fotograficzna i filmowa. W 1974 r. napotkała na Pustyni Gibsona parę Aborygenów, którzy żyli wedle niezmiennych od tysięcy lat wzorów swych przodków. Yatungka i Warri ze szczepu Mandjildjarra pierwszy raz zobaczyli wówczas białych ludzi. Dziś Margo jest autorką szeregu artykułów prasowych, współautorką książek poświęconych sztuce Aborygenów, pisze także wiersze. Tomik jej poezji pt. „Mapa wspomnień”, będący sentymentalną podróżą w raciborskie strony lat młodości, ukaże się także we wrześniu.
 
Do Polski przyjechała z synem Aleksandrem (oboje na zdj.), psychologiem, pracownikiem australijskiego ministerstwa zdrowia, zaangażowanym ostatnio w działalność organizacji Initiatives of Changes, która buduje relacje zrozumienia między młodymi ludźmi różnych kontynentów, krajów, kultur i religii.
 
Uroczyste otwarcie wystawy i wieczór autorski z Margo Birnberg odbędzie się 1 września o godz. 18.00 w RCK przy ul. Chopina.
 
(waw)