Patrz gdy wzrok nie sięga
Rozmowa z lek. med. Krystyną Kamińską, specjalistą chorób oczu.
W jaki sposób powinniśmy pielęgnować wzrok?
W zależności od wykonywanej pracy możemy cierpieć na różne dolegliwości. Na kłopoty z oczami skarżą się głównie pacjenci, którzy dużo czytają, pracują przy komputerze i przy sztucznym oświetleniu. Również klimatyzacja i cyrkulacja powietrza, np. w samochodach, działa niekorzystnie na oczy - wysusza je, powodując schorzenie zwane zespołem suchego oka. Jeżeli zauważymy u siebie na przykład pieczenie oczu, należy zgłosić się do lekarza okulisty, w celu wykluczenia innych schorzeń mogących dawać takie objawy. Jeśli diagnoza wskaże, że jest to jednak zespół suchego oka, lekarz zleci krople z dużego asortymentu sztucznych łez. Przy pielęgnacji wzroku ważna jest też ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym, i to nie tylko w lecie. Dlatego dobrze jest nosić okulary przeciwsłoneczne, wystarczające są filtry 2-3. Istotne jest aby były zakupione u optyka, a nie na ulicznym stoisku za 10 zł. Polecam też tzw. fotochromy. W tym zakresie trzeba szczególnie chronić dzieci, bowiem soczewki ich oczu przepuszczają więcej promieni niż dorosłego. Promieniowanie słoneczne jest teraz znacznie bardziej szkodliwe niż jeszcze 100-200 lat temu, co związane jest z dziurą ozonową. Osoby, u których występują niedobory witamin i związków mineralnych spowodowane złym wchłanianiem z przewodu pokarmowego powinny uzupełniać te składniki gotowymi preparatami dostępnymi w aptece. Jestem zdania, że trzeba to robić w granicach rozsądku, a nie ulegać modzie na zażywanie tego typu preparatów.
Na ile komputer, telewizor czy inny sprzęt elektroniczny negatywnie oddziałują na nasze oczy?
O tyle negatywnie, że powodują wysuszenie spojówek, co daje uczucie zmęczenia, piasku w oczach i senności. Należałoby po wykluczeniu innych schorzeń ocznych stosować krople nawilżające, które dzielą się na grupy w zależności od pracy czy wieku. Najczęściej skarżą się na zespół suchego oka ludzie młodzi - uczniowie i osoby pracujące przez wiele godzin dziennie przy komputerze.
Z jakimi chorobami ma Pani najczęściej do czynienia?
Najwięcej pacjentów zgłasza się właśnie z zespołem suchego oka. To choroba cywilizacyjna. Na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem nie ma w tej chwili specjalnego sposobu leczenia. Wielu zgłasza się też z zaćmą. Również związana jest z długością życia. Po niej najczęściej wstępującym schorzeniem oczu jest jaskra. „Wyłapywana” jest często przy badaniach rutynowych, przesiewowych. W okresach epidemicznych, szczególnie wiosną, wielu pacjentów cierpi na wirusowe i alergiczne zapalenie spojówek oraz rogówki. Głównym schorzeniem przy cukrzycy, która występuje dosyć powszechnie, jest retinopatia cukrzycowa, która prowadzić może do ślepoty. Pacjenci z cukrzycą powinni zgłaszać się cyklicznie do rytynowych kontroli. Głównym sposobem leczenia jest w tym przypadku laseroterapia. Obecnie pacjenci muszą jeździć do Rybnika lub Katowic, ale już wkrótce będą mogli być leczeni laserem tutaj, w raciborskim szpitalu.
Rozmawiała Ewa Halewska