Zasłużeni dla kultury
Święto Animatora Kultury to jedna z cyklicznych uroczystości, organizowanych w ramach Dni Raciborza.
Co roku wyróżniane są podczas niej osoby, które nie szczędząc sił i czasu w aktywny sposób przyczyniają się do tego, aby Racibórz nie był kulturalną pustynią. Nie bacząc na trudności starają się robić coś w tym zakresie. W tym roku, 5 września w „Strzesze”, jury zdecydowało się uhonorować: Dorotę Klimek, Annę Ligacz, Piotra Dominiaka, Mateusza Iwulskiego, Eryka Pośpiecha i Henryka Taszkę.
Dorota Klimek jest kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”, a od 2006 r. pełni także rolę instruktora - choreografa zespołu. Nagrodę przyznano jej za wkład pracy oraz zaangażowanie w podejmowaniu działań kulturotwórczych na rzecz społeczeństwa Raciborza, a w szczególności za dorobek twórczy w dziedzinie folkloru, za pielęgnowanie tradycyjnej kultury regionalnej oraz umiejętność budzenia pasji i miłości do kultury ludowej wśród młodzieży.
Anna Ligacz jest kierownikiem Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej MiPBP w Raciborzu. Kieruje nią od 1980 r. Nagrodę otrzymała za dokonania w rozwijaniu środowisk kulturalnych i tworczych miasta, a przede wszystkim za wkład pracy w prowadzeniu działalności oświatowej, będącej uzupełnieniem edukacji szkolnej w zakresie ekologii, historii regionu, zwyczajów regionalnych oraz znajomości zagadnień związanych w Unią Europejską.
Z Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK, skupiającego młodych zaangażowanych członków, głównie studentów PWSZ w Raciborzu, nagrodzono dwie osoby - Piotra Dominiaka i Mateusza Iwulskiego. Są oni jego liderami. Nagrody otrzymali za wkład pracy i zaangażowanie w podejmowaniu przedsięwzięć w zakresie upowszechniania kultury, twórczości artystycznej, edukacji kulturalnej oraz działalności społecznej.
Eryk Pośpiech, od 1956 r. członek orkiestry dętej “Plania”, początkowo działającej przy ZEW-ie, a obecnie funkcjonującej pod nazwą Stowarzyszenie Raciborskiej Orkiestry Dętej “Plania”, nagrodę otrzymał za wkład pracy i zaangażowanie w podejmowaniu przedsięwzięć kulturotwórczych na rzecz społeczeństwa Raciborza, w szczególności zaś za działalność twórczą oraz osiągnięcia w Orkiestrze Dętej “Plania”, pasję i umiłowanie do muzyki wykonywanej przez tego typu zespoły.
Henryk Taszka jest wieloletnim działaczem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego Oddziału w Raciborzu. Jest m.in. współorganizatorem spotkań raciborzan w Raciborzu, Roth i Leverkusen, współzałożycielem 22 grup kulturalnych o różnym profilu (chóry, grupy taneczne, muzyczne), inicjatorem przeglądu chórów Towarzystwa. Nagroda została mu przyznana za wkład pracy i zaangażowanie, które zaowocowało wieloma cennymi inicjatywami i dokonaniami w rozwijaniu środowisk kulturalnych i twórczych Raciborza, a w szczególności za zbliżanie społeczności polskiej do tradycji i kultury niemieckiej.
Mateusz Iwulski wspomniał, że młodzi ludzie liczą na większą troskę włodarzy miasta o kulturę. W odpowiedzi na to Mirosław Szypowski, wiceprezydent, zadeklarował publicznie, że nie powinni się martwić, bowiem według prezydenckiego projektu nakłady na kulturę mają być w przyszłym roku dwukrotnie wyższe niż w tym.
E.H.