Nie łam się
Rozmowa z lek. med. Romanem Urbańczykiem, ordynatorem oddziału urazowo-ortopedycznego w raciborskim szpitalu.
Co jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji na Waszym oddziale?
Głównie złamania bliższego odcinka kości udowej. Dotyczą głównie osób w podeszłym wieku. Ich przyczyną są w 90-100 procentach upadki. Złamania te stanowią jedną z przyczyn obniżenia jakości życia, inwalidztwa i śmierci starszych osób. Złamania tej okolicy dzielą się na dwa główne typy, różniące się sposobem zaopatrzenia chirurgicznego. Typ pierwszy to złamanie szyjki kości udowej. Nie zrasta ono i wymaga zastąpienia głowy kości udowej endoprotezą stawu biodrowego. Typ drugi to tzw. złamania okołokrętarzowe, które zrastają się po zespoleniu odłamów kostnych. Na naszym oddziale stosujemy w tym przypadku nowoczesne implanty typu śrubopłytki kompresyjne DHS.
Czy leczenie operacyjne jest konieczne?
Leczenie operacyjne jest leczeniem z wyboru, często leczeniem ze wskazań życiowych. Pozwala na wczesne uruchamianie i rehabilitację chorych, a tym samym zapobiega powikłaniom, takim jak choroba zakrzepowo-zatorowa, odleżyny czy infekcje dróg oddechowych.
Złamania te są zatem bardzo groźne i warto im zapobiegać we wszelki możliwy sposób.
Tak, zdecydowanie. Są one groźne dla zdrowia a nawet życia chorych. Dlatego ważne jest zapobieganie upadkom, walka z osteoporozą, podnoszenie ogólnej sprawności organizmu poprzez systematyczną gimnastykę, walka z nadwagą, badania układu sercowo-naczyniowego, wzroku i badania neurologiczne.
W jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do upadków?
Z danych z literatury oraz naszych obserwacji wynika, że najczęściej do upadków dochodzi w domu, szczególnie w łazience. Dlatego bardzo ważne jest zlikwidowanie zbędnych progów, przypadkowo biegnących kabli czy innych przedmiotów, o które łatwo się potknąć, stosowanie mat antypoślizgowych czy specjalnych uchwytów w łazienkach. Są to główne zasady postępowania u chorych w podeszłym wieku, rekomendowane między innymi przez American Geriatric Society.
Rozmawiała Ewa Halewska