Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (753) Data wydania: 19.09.06

Oby tylko wnuk się nauczył...

Jest zodiakalną rybą, uwielbia potrawy z ryb a jego hobby to wyplatanie sieci rybackich i więcierzy. Ginter Ryborz, jak sam przyznaje, o rybach wie wszystko.
Przodkowie Gintera Ryborza od 1650 r. Mieli swoją pieczęć, przedstawiającą trzy ryby i trzy raki. Dzierżawili odcinek rzeki Odry od Koźla do Raciborza, na którym łowili ryby i handlowali nimi a także przeprawiali ludzi na drugi brzeg. Jeszcze mój ojciec i brat co czwartek jeździli po okolicznych wioskach, rozwożąc ryby w płóciennych torbach i zbierając zamówienia – wspomina G. Ryborz. On sam jest stolarzem okrętowym, całe zawodowe życie przepracował przy budowie kajut. Tak jak jego dziadek i pradziadek potrafi wykonać drewnianą łódź, wyplata też koszyki z wikliny. Jego prawdziwą pasją jest jednak wyplatanie sieci rybackich i więcierzy. Nauczyłem się tego jak miałem 14 lat, czyli ponad trzydzieści lat temu. Pomagałem ojcu robić sieci, wtedy jeszcze ze sznurka konopnego i lnianego – wspomina.
 
Aby podjąć się tak precyzyjnej roboty potrzeba mieć przede wszystkim anielską cierpliwość i... umieć liczyć. To jest bardzo żmudne zajęcie, ale nauczyłem się cierpliwości pracując przez całe życie przy niebezpiecznych maszynach – do dziś mam wszystkie palce – mówi. Obecnie pracuje nad siecią, która ma być szeroka na 15 m i 2,5 m głęboka. Wykonuje ją z ukraińskiego stylonowego sznurka. Kiedy będzie gotowa, trzeba ją będzie przegotować z dodatkiem octu i zafarbować na zielono. Wyplecenie 1 m sieci zajmuje ponad 10 godzin. Najtrudniejsza jest praca przy więcierzu, gdzie trzeba dokładnie wyliczyć liczbę oczek, dodawać je i odejmować w miejscach wiązań. Największa sieć wykonana przez Gintera Ryborza miała 40 m długości, 4 m głębokości i 4-metrowy sak. Składała się z 175 tys. oczek o średnicy 25 mm. Odkąd wnuk dał ogłoszenie do Internetu, dostaję zamówienia z całej Polski. Wygląda na to, że jestem jedyną osobą w kraju, która się czymś takim zajmuje. Poza fabrykami, które produkują wielkie sieci na potrzeby morskie – uważa G. Ryborz.
 
Jak nikt zna się na rybach, wie jak je łowić pod lodem i kiedy jest dużo szlamu, po czym rozpoznać samca karpia od samicy. Na bieżąco śledzi wszystkie opracowania naukowe na temat rybołówstwa. Chciałbym, żeby te nasze tradycje rodzinne nie zaginęły, dlatego staram się przekazać swoją wiedzę wnukowi. Na razie ma dopiero 10 lat i wiązanie sieci idzie mu trochę nieporadnie, ale wierzę, że tradycja nie zaginie – wyznaje G. Ryborz.
 
(e.Ż)