Biblioteki wyszły do czytelników
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, biblioteki powiatu raciborskiego oraz Knihovna Petra Bezruce w Opawie, w ramach Dni Raciborza - 9 września, zorganizowały Raciborskie prezentacje biblioteczne.
Pomysł organizacji tego typu imprezy zrodził się w ubiegłym roku w listopadzie podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych organizowanych przez Bibliotekę Śląską, w których udział wzięła raciborska książnica. Katowicka impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem czytelników, dlatego też biblioteki powiatu raciborskiego postanowiły przenieść pomysł do Raciborza aby umożliwić raciborzanom i mieszkańcom powiatu raciborskiego udział w tym wydarzeniu. Chcemy zareklamować w ten sposób nasze placówki, pokazać ich dokonania. Była to okazja, by zaprezentować prace konkursowe czytelników. Gminy też mogły przedstawić swoje osiągnięcia - mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.
Każda z bibliotek przygotowała występ artystyczny, natomiast dokonania poszczególnych książnic było można poznać odwiedzając ich stoiska. Prezentacje przygotowały: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Gminne Biblioteki - w Rudniku, Krzanowicach, Kornowacu, biblioteki gminy Krzyżanowice, Miejska Biblioteka Publiczna w Kuźni Raciborskiej oraz Knihovna Petra Bezruce w Opawie. Było wesoło i kolorowo. Prezentacje biblioteczne uatrakcyjniły występy Klubu Pantomimy przy Oddziale Polskiego Związku Głuchych w Raciborzu (MiPBP Racibórz), zespołu „Sanssousi” (GBP Rudnik), kabaretu „Bęc” (GBP Krzanowice), zespołu tanecznego (GBP Kornowac), Justyny Krupy (biblioteki gminy Krzyżanowice) oraz dziecięcej grupy kabaretowej „Modeliki” (MBP Kuźnia Raciborska).
Biblioteka Publiczna działa w Raciborzu od 1948 roku. W chwili otwarcia księgozbiór liczył 445 tomów i korzystało z niego około 30 czytelników; dziś jest to zbiór sięgający 200 tysięcy woluminów, z którego poprzez sieć 4 odddziałów i 9 filii korzysta rocznie ponad 14 tysięcy czytelników. Biblioteka zatrudnia 35 pracowników, jej dyrektorem od 2000 r. jest Małgorzata Szczygielska. Na ofertę jaką MiPBP przedstawia mieszkańcom Raciborza i powiatu raciborskiego składają się m. in.: bezpłatny dostęp do Internetu, możliwość wypożyczenia filmów na kasetach video i DVD, książek dla całej rodziny, książek mówionych na kasetach magnetofonowych i płytach CD, płyt CD i analogowych, prasy codziennej i czasopism, mikrofilmów z archiwalnymi numerami „Nowin Raciborskich”, dostęp do bazy danych: Systemu Informacji Prawnej „Legalis” oraz „Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych”. Biblioteka organizuje również cykliczne imprezy dla dzieci i młodzieży, a w ofercie kulturalnej dla dorosłych ma spotkania autorskie, wystawy w Galerii „Gawra”, montaże słowno-muzyczne i możliwość zapisania się do klubów zainteresowań.
E.H.