Pokazać prawdę
Uczniowie „Mechanika” realizują projekt historyczny. Chcą zebrać relacje żyjących jeszcze naocznych świadków i udokumentować rok 1945 r. na Raciborszczyźnie.
Projekt nosi nazwę „Śladami naszej przeszłości – rok 1945 na Raciborszczyznie”. Jest realizowany z funduszy europejskiego programu „Młodzież”. 8 września, w siedzibie koła terenowego DFK w Bieńkowicach, odbyła się inauguracja przedsięwzięcia. Przygotowano multimedialny pokaz zdjęć archiwalnych i map. Potem, w dyskusji, mowa była o końcu wojny w tej miejscowości. To tu wiosną 1945 r. rezydowało główne dowództwo niemieckiej armii „Środek” z feldmarszałkiem Ferdinandem Schornerem na czele. Po przejściu frontu wielu mieszkańców padło ofiarą zbrodni radzieckich.
Teraz przed uczniami „Mechanika” kolejnych kilkadziesiąt spotkań. To będzie okazja do prezentacji efektów pracy badawczej w archiwach oraz rozmów z uczestnikami tamtych wydarzeń. Chcemy spisać ich wspomnienia. Stworzyć dokument, który pokaże prawdę o końcu wojny, o walkach i poczynaniach Armii Czerwonej. Całość zakończy wydanie publikacji książkowej – mówi Piotr Sput, nauczyciel historii w ZSM, który koordynuje realizację projektu.
W ramach projektu uczniowie zorganizują również spotkania z samorządowcami z okolicznych gmin, raciborskimi posłami, konsulem RFN we Wrocławiu, wyjadą w poszukiwaniu materiałów źródłowych do Biblioteki Uniwersyteckiej i Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Realizatorzy to uczniowie klas IV Technikum nr 4. i LO nr 3.: młodzieżowy koordynator i lider grupy Ronald Mrowiec, Stefan Ziemiński, Aleksandra Modzelewska, Artur Sojka, Tomasz Pieczarek, Marek Majewski i Michał Tyszka. Młodzież realizuje projekt samodzielnie, wspierana jedynie przez Piotra Sputa, przedstawiciela organizacji wspierającej (DFK) Blasiusa Hanczucha i dyrekcję szkoły.
(w)