Sranda w szkole
Ogromną „srandę”, czyli po czesku radość, miały polskie i czeskie dzieci uczestniczące w warsztatach malarsko-fotograficznych pt. „Widok z okna”. Odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borucinie.
Warsztaty prowadzone przez Mariolę Kandziorę i Edytę Reichel zorganizowano w ramach Festiwalu Kultury Morawskiej. Było to pierwsze z działań projektu, którego autorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Krzanowicach. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat historii i tradycji pogranicza polsko-czeskiego. Przez trzy dni ok. 40 dzieci z Borucina, Wojnowic i czeskiej Chuchelnej robiło zdjęcia ciekawym obiektom na terenie gminy. Na wydrukowanych zdjęciach pracowano dalej. Powstawały kolaże z użyciem różnych technik artystycznych. Kilkadziesiąt prac ozdobiło okna miejscowej szkoły. Staraliśmy się uwrażliwić dzieci na detale, miały odszukać drobne rzeczy, których w pośpiechu nie dostrzegamy, a które też mogą być piękne, np. fragment płotu, kwiat, to co akurat im się spodoba – mówi Mariola Kandziora, dyrektor ZSP w Borucinie. Okazało się to dużym przeżyciem dla najmłodszych. Zarówno odkrywanie piękna w detalach, tworzenie prac na dużym formacie, jak i nawiązywanie nowych przyjaźni. Komentarze, jakie słyszeliśmy od młodych Czechów, to wielka sranda, czyli radość, jaką sprawiło im uczestnictwo w warsztatach – dodaje.
W ramach Festiwalu Kultury Morawskiej zostanie wydane także opracowanie na temat „fenomenu” figur św. Nepomucena na ziemi raciborskiej i opawskiej. Ponadto 19 listopada odbędzie się koncert chórów, a 20 listopada konferencja naukowa pt. „Historyczno-kulturowe przeobrażenia pogranicza śląsko-morawskiego”. Dyrektorem Festiwalu jest Marian Wasiczek. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach IW INTERREG IIIA Czechy-Polska oraz z budżetu państwa.
(e.Ż)