Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (759) Data wydania: 31.10.06

Kolczyki zabronione

Tutejsi tancerze od lat zajmują miejsca na podium podczas rozmaitych konkursów i przeglądów.
Uroczystym koncertem jubileuszowym uczcili członkowie zespołu mniejszości niemieckiej „Łężczok” 10 urodziny.
 
Założyły go Emanuela Baron i Martina Adamczyk. Dziś kierują nim Ewelina Klinik i Weronika Riemel a instruktorką młodych tancerzy jest Aldona Krupa-Gawron. Jesteśmy jak ten rezerwat przyrody, który chroni ginące gatunki fauny i flory, my chronimy od zapomnienia melodie i tańce przodków. Stąd nazwa zespołu – wyjaśnia A. Krupa-Gawron. „Łężczok” obecnie liczy około 50 członków, podzielonych na dwie grupy wiekowe.
 
Do tancerzy, którzy najdłużej, bo od samego początku zasilają szeregi zespołu, zaliczają się Basia Mika i Marek Gomółka. Zawsze lubiłam tańczyć, wiedziałam, że właśnie to chcę w życiu robić, więc kiedy dowiedziałam się, że jest próba poszłam na nią. Skoro nadarzyła się taka okazja, że akurat w naszej miejscowości powstał taki zespół, to trzeba z niej korzystać. Dwa razy miałam wątpliwości, czy z niego nie wystąpić, bo taniec kolidował z nauką, ale udało mi się wszystko pogodzić – mówi Basia, na co dzień studentka pedagogiki wczesnoszkolnej z wychowaniem przedszkolnym.
 
Marek trafił do zespołu po swoim starszym bracie. Lubię tańczyć w zgranej grupie. Jeździmy wspólnie na koncerty, wycieczki, jest fajna atmosfera. Nie przeszkadza mi, że przed każdym występem muszę wyjmować kolczyk z ucha, zresztą kiedyś miałem jeszcze więcej kolczyków – twierdzi Marek Gomółka. Zawsze się złoszczę na kolczyki noszone przez chłopców w brwiach i uszach oraz rozjaśniane włosy, bo to takie niefolklorystyczne – przyznaje A. Krupa-Gawron. Do momentu wejścia na scenę są szaloną młodzieżą, której wolno wszystko, ale potem mają być uczesani, wygładzeni, w zespole panuje dyscyplina.
 
Oglądają nas głównie starsi, którzy pamiętają wykonywane przez nas tańce ze swojej młodości - mówi Weronika Riemel.
 
(e.Ż)