Szczególny rok jubileuszy
Zainaugurowane w grudniu uroczyste obchody 800–lecia istnienia Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego, czyli sióstr dominikanek, miały, 1 grudnia, swój raciborski akcent. Promocja książki krakowskiego badacza Piotra Stefaniaka odbyła się w Muzeum z udziałem biskupa Jana Kopca z Opola. Opracowanie nosi tytuł „Dzieje dominikanek raciborskich” i wydano je z okazji 700. rocznicy fundacji klasztoru Św. Ducha. Dziś po klasztorze pozostało tylko wspomnienie i część zabudowy. Dawna klauzura sióstr mieści obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych, a poklasztorny kościół sale ekspozycyjne Muzeum.
– Ta książka pokazuje, jak ważnym miejscem na Górnym Śląsku jest Racibórz. Prezentuje nieprzeciętną osobowość tutejszej przeoryszy Ofki Piastówny, której świętość jest wciąż żywa – mówił bp Kopiec, wyśmienity historyk Kościoła, który skreślił wstęp do książki Piotra Stefaniaka. Hierarcha nie ma wątpliwości, że opracowanie jest ważnym krokiem na drodze starań diecezji o wyniesienie Ofki na ołtarze.
„Dzieje…” to praca naukowa, wydana w niewielkim nakładzie. – Wiele faktów w niej prezentowanych jest znanych, ale autor spojrzał na nie z innej strony. Podjął się tematu, analizując duchowość zakonnic. Nie brakuje również nowych ustaleń, nowych wiadomości – mówił biskup. Spis treści obejmuje dzieje raciborskiego konwentu, życiorys Ofki, analizę poświęconych jej przekazów hagiograficznych, omówienie zachowanych przedstawień ikonograficznych. Są też liczne aneksy źródłowe.
Promocji książki towarzyszył koncert pt. „Ave Maria w literaturze wokalnej”. Przed licznie zgromadzonymi raciborskimi melomanami zaprezentowały się: Wioletta Białk – solistka Teatru Muzycznego w Gliwicach oraz Ewa Zug – akompaniament.
(waw)