Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (769) Data wydania: 16.01.07

Desperado to ja

Internauci chcą pomóc niepełnosprawnemu Łukaszowi.

– Nie spodziewałem się takiego zainteresowania  – cieszy się Łukasz Kądziołka, młody człowiek z porażeniem mózgowym, który postanowił walczyć o poprawę swojego losu. – Jestem mile zaskoczony mailami z całego kraju i nie tylko. Po artykule, jaki ukazał się na mój temat w Nowinach Raciborskich, napisali do mnie także ludzie z Niemiec. Pytają się mnie, w jaki sposób mogą mi pomóc – przyznaje. Zaskoczeniem dla niego jest natomiast to, że większość listów, jakie otrzymał, napisali ludzie spoza powiatu raciborskiego, choć spodziewał się, że będzie odwrotnie.

Przypomnijmy. Po raz pierwszy napisaliśmy o Łukaszu, gdy z powodu swojej niepełnosprawności miał problem z oddaniem głosu w wyborach samorządowych. Członek komisji wyborczej nie chciał mu wydać karty do głosowania. Poprzez internet artykuł ten trafił do ludzi, którzy zainteresowali się losem Łukasza. Ośmieliło go to do podzielenia się problemami, z jakimi na co dzień się zmaga. Jednym z nich, ale bardzo ważnym jest brak pieniędzy na systematyczną rehabilitację. Otrzymuje rentę, niewiele ponad 400 zł, która w przeliczeniu wystarczyłaby mu jedynie na 10 godzin ćwiczeń w miesiącu. A tych potrzebuje przynajmniej godzinę dziennie.

Jego historia wzruszyła internautów, którzy w komentarzach pod artykułem okazali mu swoje wsparcie i chęć pomocy. Pojawił się też głos wyrażający zaniepokojenie możliwością wykorzystania problemów Łukasza przez oszustów. Internauta przytoczył treść e-maila. Obawiał się, że ktoś próbuje żerować na jego nieszczęściu. Również w redakcji odebraliśmy podobne zapytania. Chodziło o rozsyłany drogą elektroniczną list z prośbą o pomoc, z adresu desperado77@o2.pl. –  Jest to pani Marianna z Akademii Medycznej w Poznaniu, która pomaga mi w akcji zbierania pieniędzy na leczenie. To właśnie ona poinformowała mnie o możliwości wszczepienia stymulatora – uspokaja Łukasz. Przyznaje, że takich operacji nie przeprowadza się na szeroką skalę, ale wierzy, że być może już wkrótce zabiegi będą wykonywane w Polsce.

A. Dik