Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (769) Data wydania: 16.01.07

Panowie dali radę

„Chłopcy” Piechniczka pokonali kobiecą „Unię”.

Kibice wypełnili Halę OSiR do ostatniego miejsca. Ludzi przyciągnął mecz pokazowy unitek.

Na taki pomysł promocji kobiecej piłki w Raciborzu wpadli miejscowi działacze, gdy okazało się, że unitek zabraknie w turnieju finałowym Halowych Mistrzostw Polski. Organizację „Unia” dostała od PZPN zanim okazało się, że zabraknie jej w rywalizacji o miano najlepszych w kraju.

– Myśleliśmy o zaproszeniu reprezentacji Artystów Polskich, ale wiadomo, że ich honoraria nie byłyby małe, więc zwróciłam się do moich znajomych z uczelni – mówi Daria Kasperska, zawodniczka RTP, przymie-rzana do roli trenerki formacji młodzieżowych klubu. Piłkarka na katowickiej AWF pracowała z Antonim Piechniczkiem i Edwardem Lorensem, którzy przyjęli zaproszenie „Unii”.

Jerzy kwaśny
Fajny mecz. Jednak lepiej było, gdy za partnerów miałem piłkarzy. Jak obok grali starosta z prezydentem to nie było komu podać.

– Na miejscu poznałem większość moich zawodników – śmiał się legendarny trener ze Śląska. Obok futbolisty „Cracovii” Dariusza Pawlusińskiego czy trenera kadry U-19 Góralcz-yka skład ekipy „gwiazd” uzupełnili m.in. raciborscy samorządowcy i poseł.

Dziewczyny zaskoczyły rywali strzelając pierwszą bramkę. Goli było aż 12, strzelali je: Dariusz Pawlusiński 2, Władysław Szyngiera 2, Robert Górlaczyk 2 i Edward Lorens oraz Marta Sęga 2, Izabela Cichecka, Natalia Surma i Hanna Konsek. – Charakterystyczne, że na naszą pierwszą piątkę trener Piechniczek wystawiał także swoich najlepszych i tak przez cały mecz. Nie chciał przegrać – uśmiecha się tre-ner Remigiusz Trawiński.

– Podszedłem do spotkania na luzie. Wiadomo, że nie było mowy o wślizgach czy łapaniu rywala. Byłem pod wrażeniem umiejętności dziewcząt. Mają trudniej, bo nie jest ich tylu co futbolistów. Te które grały przeciwko nam potrafią już bardzo dużo – chwalił D. Pawlusiński.

– Trzy razy trener mnie wpuścił i trzy razy dotknąłem piłki. Jestem zadowolony – skwitował starosta Adam Hajduk.

Antoni Piechniczek
Zgodziłem się firmować tę zabawę ze sportowym podtekstem. To okazja dla dziewczyn by dobrze się zaprezentować. Jaką taktykę przygotowałem? Prostą – wszyscy atakujemy i wszyscy bronimy. Dobra gra od tyłu jest kwintesencją gry w ogóle. Dotąd nie grałem przeciw paniom. Na  uczelni mam do czynienia ze studentkami, które wybierają specjalizację z piłki nożnej, by zostać trenerkami. Mam o nich jak najlepsze zdanie. Daria Kasperska, to moja absolwentka. Pilna studentka, dobra zawodniczka i przesympatyczna dziewczyna.

Edward Lorens
Pomysł na dobrą zabawę się sprawdził. Pierwszy raz uczestniczyłem w meczu przeciw kobietom. Nasze doświadczenie kontra ich entuzjazm to w sumie ciekawe doświadczenie. Na razie futbol kobiecy jest w Polsce w powijakach, ale zainteresowanie nim wzrasta tak jak to się dzieje na całym świecie. Powinno się stwarzać możliwość „wyżycia się w sporcie” wszystkim. Mnie to interesuje choćby dlatego, że moi koledzy z AWF zajmują się futbolem pań zawodowo. Nie każdy musi podchodzić do tego profesjonalnie.

Wszystkim tym, którzy sądzą, że z kobietami łatwo się gra życzyłbym, żeby spróbowali sił w takim towarzyskim meczu jak ten w Raciborzu. Na zgrupowaniach uczestniczę w wielu podobnych gierkach. Tutaj długo nie udawało nam się uzyskać przewagi i dopiero w końcówce przechyliliśmy szalę na swoją stronę. Dziewczyny pokazały, że grają na coraz wyższym poziomie. Z raciborskiego klubu szczególnie cenię Darię Kasperską i Hannę Konsek. Dobrze, że swoją przygodę z reprezentacją kontynuuje też Marta Sęga. Kolejne talenty to Kasia Krupa i Natalia Surma. W kręgu zainteresowań była również Kasia Nawacka. Jeśli chodzi o turniej mistrzowski to zawiodłem się na „Medyku” Konin (zajął 3 miejsce, turniej U-19 wygrała „Praga” Warszawa – red.), na którym opiera się nasza młodzieżówka. Nie było jakiś objawień, kadrę mam ustabilizowaną, czekają nas eliminacje ME – powiedział nam Robert Góralczyk, od ponad dwóch lat trener kadry U-19.

ma.w