Prosto od fiskusa
– W zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zwolnione od podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, także gdy przekracza ono kwotę wolną od podatku – mówi Maria Jabłońska, zastępca naczelnika US w Raciborzu. Ta kwota to 9637 zł od jednej osoby w okresie 5 lat. Zwolnienie obowiązuje pod warunkiem, że nabywcy (obdarowani) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Przykładowo: w przypadku dziedziczenia termin ten biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, a przy darowiźnie – gdy nie jest zachowana forma aktu notarialnego – od chwili spełnienia świadczenia.
Kolejny warunek to udokumentowanie darowizny. Jeśli jej przedmiotem są pieniądze, dokumentem takim będzie dowód dostarczenia ich nabywcy przekazem pocztowym lub na jego konto bankowe bądź też w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej.
Jeżeli warunki powyższe nie zostaną spełnione, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Nie ma obowiązku zgłoszenia nabycia, gdy nastąpiło ono na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.
Zmieniły się też przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnione od podatku zostały pożyczki udzielane w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między najbliższymi krewnymi (dotyczy to: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę) bez ograniczenia kwotowego, pod warunkiem:
– złożenia deklaracji PCC–3 właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,
– udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo–kredytową lub przekazem pocztowym.
Warunki te nie są wymagane w przypadku pożyczek do wysokości 9637 zł. Jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki zwolnionej przy spełnieniu w/w warunków, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym – wówczas płaci podatek od tej pożyczki według stawki sanacyjnej w wys. 20 proc.
Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zniosła instytucję płatnika w zakresie nabywców rzeczy do dalszego przerobu lub odsprzedaży. Powoduje to, iż z tytułu dokonanych czynności cywilnoprawnych (umów sprzedaży) stają się oni podatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych zobowiązanymi do składania deklaracji i wpłaty podatku w ustawowym terminie od każdej dokonanej czynności.
(opr. w)