Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (771) Data wydania: 30.01.07

Życie pachnące drewnem

Paweł Steuer pozostał wierny swemu wewnętrznemu głosowi.

Pietrowice Wielkie Pana Pawła trudno zastać w domu. Całe dnie spędza w warsztacie, gdzie, jak mówi, oddaje się swojemu hobby.

Będąc młodym chłopakiem, uczył się stolarskiego fachu, lecz wojna na tyle pokrzyżowała plany, że  35 lat przepracował w kietrzańskiej fabryce dywanów. Zainteresowanie sztuką i rzemiosłem tliło się w jego duszy nadal i gdy tylko nadarzały się delegacyjne wyjazdy do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach lub Świdnicy, podziwiał, podpatrywał i uczył się by po latach spróbować w tej dziedzinie własnych sił.

Każdego dnia po „fajrancie” szedł do stolarni, gdzie wykonywał początkowo okna, drzwi i domowe meble  – Zapach drewna fascynował i towarzyszył mi przez całe życie. Długo interesowałem się rzeźbą, aż któregoś dnia postanowiłem wziąć dłuto do ręki – mówi 79-letni Paweł Steuer. Pierwsze próby rzeźbienia podjął na emeryturze, wykonując drewniany talerz. Dziś samo wspomnienie nie do końca udanego dzieła, z którego jeszcze po latach jest bardzo dumny, wywołuje uśmiech i zadumę na jego twarzy. – To nie było wcale takie proste, ten talerz robiłem przez pół roku. – Potem posypały się zamówienia na jubileuszowe i okazyjne upominki z wypalonymi gratulacjami i  życzeniami dla proboszczów, związków i wiejskich kół. Wyroby pana Pawła można było swego czasu zakupić również w raciborskim Rzemieślniku.

Ambicja nie pozwalała mu poprzestać na talerzach i już wkrótce dłubał na wzór zakupionej figurki swą własną. Dziś wykonanie 33 cm rzeźby trwa 1 dzień. Pan Paweł najpierw rysuje na klocku kontury postaci, zaznacza ręce, heblarką docina kończyny, by następnie dłutem zagłębić się w szczegóły.

Najchętniej pracuje z drzewem lipowym, które nie może być zbyt twarde. Na zamówienia górników wykonuje figurki św. Barbary, dla pszczelarzy – św. Ambrożego, dla strażaków – św. Floriana, dla myśliwych – św. Huberta. Największa rzeźba, która wyszła spod jego dłuta to 70 cm latarnik.  Przyznaje, że choć myślał o porzuceniu hobby, to nie potrafi zrezygnować z miłości do dłuta. – Każdego dnia po śniadaniu wychodzę do stolarni i rzeźbię – kończy swą opowieść. 

B.S.