U nas jest czysto
Członkowie rady sołeckiej z sołtysem na czele, sprzątali 31 marca, znajdujący się nieopodal ruin tworkowskiego zamku, park.
Pomysł zrodził się już podczas pierwszego spotkania nowo wybranej rady. – Chórem stwierdziliśmy, że park jest naszą wizytówką. Latem odwiedza to miejsce bardzo wielu ludzi, spacerują z dziećmi, przyjeżdżają po wodę do znajdującego się na skraju parku źródełka, dlatego chcemy aby było tutaj czysto – mówił sołtys Rafał Morawiec. Wielkie porządki obejmowały zbieranie śmieci, zamiatanie chodnika i grabienie liści, których pełną przyczepę wywieziono z parku. Teraz przechadzając się czystymi alejkami można podziwiać rosnące wzdłuż parku stare lipy, kwitnące zawilce, niedźwiedzi czosnek lub inne przyrodnicze osobliwości.
Błysk na Urbanku
W kościółku św. Urbana prace konserwatorskie, którym poddane zostały: główny ołtarz, loża kolatorska, ambona, zostały zakończone już w listopadzie zeszłego roku. Na dzień dzisiejszy czynione są ostatnie szlify. Do 15 kwiatnia wnętrze kościółka zostanie odmalowane, wybrukowano prowadzący do niego chodnik, utworzono parking dla samochodów. Takiego remontu nie było od stu lat, a jego zwięczeniem będzie 22 kwietnia poświęcenie kościółka przez Jana Kopca, opolskiego biskupa pomocniczego.
Również członkowie Koła Pszczelarzy gminy Krzyżanowice uporządkowali po zimie teren działki im. Ks. Dzierżonia, która znajduje się naprzeciw Urbanka. Mężczyźni z swych składek zakupili drewno i wymienili stare, zniszczone ogrodzenie. Na ich działce rosną kwiaty.
To nasze środowisko
Młodzież z ekozespołu, przyrodniczego kółka ZSO w Tworkowie ma na koncie wiele akcji ochrony środowiska. W marcu zbudowała dla sikorek 21 budek lęgowych, wzięła też udział w zajęciach w plenerze. Aby zachęcać mieszkańców wsi do oszczędzania wody uczniowie wyszli z transparentem na ulice, gdzie rozdali 120 ulotek i namawiali do zakręcania kurków. – Kolejne zadania to wykonanie mapki dzikich wysypisk w Tworkowie, zbiórka makulatury i przygotowanie na szkolnych korytarzach koszy do segregacji odpadów. Staramy się by więcej koszy stanęło także w parku – mówi Celina Hanczuch nauczyciel biologii i chemii i opiekun ekozespołu.
b.s