Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (782) Data wydania: 17.04.07

Chorzy na cukrzycę insulinozależną muszą przestawić się na inny schemat leczenia

Od 1 kwietnia nie są już dostępne w aptekach niektóre typy insulin produkowane przez firmę Novo Nordisk.

Zmienił się również typ wstrzykiwaczy, z których mogą korzystać pacjenci. Zniknęły insuliny we wstrzykiwaczach NovoLet i InnoLet oraz preparaty Mixtard 10 i Mixtard 20 we wkładach Penfill, zawierające odpowiednio 10% i 20% insuliny krótk odziałającej. Wprowadzono wstrzykiwacze wielokrotnego użytku – peny z wymiennym wkładem o nazwie NovoPen.

Pacjenci mogą skorzystać z oferty innych producentów, proponujących preparaty o tym samym składzie lub dobrać terapię w ramach innych dostępnych preparatów Novo Nordisk (o innych proporcjach insuliny krótko działającej). Jakakolwiek zmiana wymaga jednak konsultacji z lekarzem diabetologiem, który oceni jaki lek będzie dla danego pacjenta najodpowiedniejszy.

– Pacjenci mają wątpliwości. Staramy się udzielić im jak najpełniejszych informacji – mówi dr farm. Stanisław Piechula, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. – Decyzji o zmianie insuliny na inną nie może jednak podjąć farmaceuta, gdyż jeśli w preparacie zmieniają się proporcje insuliny krótko działającej, to mamy już do czynienia z innym lekiem, który nie jest odpowiednikiem danej insuliny. Decyzję o zmianie terapii powinien więc wtedy podjąć lekarz. Nie ma jednak powodów do obaw. Na rynku pozostają odpowiedniki wycofywanych insulin o tym samym składzie, tylko innej nazwie producenta. Zgodnie z ustawą każda apteka ma obowiązek poinformowania o nich pacjenta – dodaje.

Chorzy, którzy leczą się jednym z typów wycofywanych insulin powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza diabetologa, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Nie wolno przerywać terapii z powodu wycofania ze sprzedaży leku, którym pacjent leczył się dotychczas.

– W naszym okręgu zaledwie dziesięć osób używa insuliny, która została wycofana. W naszej aptece kupowało ją siedem osób. Lekarze już w listopadzie otrzymali informacje, żeby przestawić pacjentów na inny schemat leczenia. Jednorazowe wstrzykiwacze wycofano z przyczyn ekologicznych oraz ekonomicznych. Ekologicznych, aby ograniczyć liczbę zużytego sprzętu przeznaczonego do utylizacji, a ekonomicznych, aby obniżyć cenę produktu, bowiem przewyższała tę, którą NFZ jest w stanie zrefundować. Do tej pory nikt nie skarżył się na wprowadzone zmiany. Obsługa penów z wymiennym wkładem nie jest trudna, to kwestia przyzwyczajenia – mówi Ewa Szwedo, właścicielka Apteki pod Różami w Raciborzu.

Wycofywane insuliny mają swoje odpowiedniki na rynku. Ich używanie nie będzie wymagać zmiany schematu dawkowania. Wystarczy poprosić o radę lekarza. Można też nadal leczyć się preparatami tego samego producenta, ustalając dodatkowe wstrzyknięcie preparatu w ciągu dnia. Będzie to konieczne ze względu na zmianę proporcji insuliny krótko działającej w preparacie (z 10% lub 20% na 30%, 40% lub 50%). Bez wizyty u lekarza się nie obejdzie. Zmiany proporcji insuliny krótko działającej do insuliny o średnio długim czasie działania w przyjmowanej dotychczas mieszance nie dla wszystkich pacjentów mogą być obojętne.

(e)