Nie jesteśmy gorsi
Pieniądze dla firm tworzących miejsca pracy dla niepełnosprawnych, jak i dla samych niepełnosprawnych, którzy zechcą prowadzić działalność gospodarczą, pochodzą z dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu posiada pieniądze na finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych. Szczegółowe informacje w Starostwie przy ul. Klasztornej.
W powiecie raciborskim jest ponad 12 tys. osób niepełnosprawnych. W samym tylko Raciborzu jest ich blisko 7 tys. Prawie 2 tys. z nich to osoby aktywne zawodowo. – Nie jesteśmy gorsi od ludzi sprawnych – mówi Jerzy Wiśniewski prezes Stowarzyszenia na rzecz integracji „Podaj Rękę”, skupiającego osoby niepełnosprawne.
Na co mogą być przeznaczone pieniądze:
- zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy stosownie do potrzeb niepełnosprawnych
- zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę na szkolenia
- udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej
- udzielanie dofinansowania do wysokości 50 proc. oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych przez osoby niepełnosprawne na kontynuowanie działalności gospodarczej albo prowadzenie własnego lub dzierżawionego gospodarstwa rolnego.
(w)